Horká superzemě TOI-561b je jednou z nejstarších známých planet v Galaxii

15.01.2021 - Stanislav Mihulka

Planetární systém prastaré soustavy TOI-561 ukazuje, že planety podobné Zemi vznikaly i ve velmi mladém vesmíru

<p>Planetární systém TOI-561</p>

Planetární systém TOI-561


Reklama

Tým odborníků, který vedla Lauren Weissová z Havajské univerzity, nedávno s pomocí nového lovce exoplanet – vesmírné observatoře TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), a také pozemního zařízení High Resolution Echelle Spectrometer, pracujícího na havajském teleskopu Keck I, objevil u hvězdy TOI-561 planetární systém, který tvoří nejméně tři exoplanety.

TOI-561 je jasně zářící hvězda ze souhvězdí Sextant, vzdálená asi 280 světelných let. Její hmota odpovídá asi 80 procentům Slunce. Astronomy zaujala především svým stářím, které odhadují asi na 10 miliard let. Je tím pádem jedna z nejstarších známých hvězd v Mléčné dráze.

Pekelně horká superzemě

Nejblíže hvězdě je horká superzemě TOI-561b. Jde o pekelný svět, který obíhá hvězdu jednou za 0,44 pozemského dne. Na povrchu panuje extrémní žár přes 1 700 °C. Planeta je 3,2× hmotnější než Země a 1,45× větší. Hustota planety se pohybuje kolem 5,5 gramů na centimetr krychlový, takže jde podle všeho o kamennou planetu, i když v tomto případě bude mít povrch minimálně zčásti roztavený. Další dvě objevené planety soustavy TOI-561c a TOI-561d jsou rovněž superzemě, i když poněkud větší – poloměr TOI-561c je zhruba 2,9× větší než poloměr Země a TOI-561d 2,3× větší. Svou mateřskou hvězdu obkrouží jednou za 11, respektive 16 dnů. 

TIP: Exoplaneta K2-33b je možná jedním z nejmladších světů, jaký jsme kdy objevili

Planetární systémy jako je TOI-561 nám ukazují, že kamenné planety podobné Zemi vznikaly už v době, kdy byl vesmír ještě mladý. Jak hvězda, tak i planety jsou také kvůli tomu chudší na těžší chemické prvky (například železo nebo hořčík), které se ve vesmíru objevují až v průběhu jeho stárnutí.

  • Zdroj textu:

    Sci News

  • Zdroj fotografií: Adam Makarenko / W.M. Keck Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907