Horké hlavy: Oteplování klimatu neprospívá našemu duševnímu zdraví

17.10.2018 - Stanislav Mihulka

S rostoucí teplotou přibývají sucha, záplavy ale také stres s deprese


Reklama

Nárůst teploty planety přináší řadu problémů, od vzestupu hladiny oceánů a vražedných vln vedra, až po nedostatek pitné vody a potravin. Nový výzkum přidává na seznam další položku – zhoršování duševního zdraví lidí.

Vědci už dříve zjistili, že na psychický stav nepříznivě působí přírodní katastrofy. U mnoha lidí vyvolávají například posttraumatickou stresovou poruchu nebo akutní depresi. Vedra a sucha zase mohou zvyšovat počet sebevražd.

TIP: Nečekaný dopad: Globální oteplování zvyšuje radioaktivitu polárního oceánu

V nové studii badatelé zpracovali záznamy o duševním zdraví dvou milionů náhodně vybraných Američanů, které získala americká vládní agentura Centers for Disease Control and Prevention (CDC), a také systém prevence poruch psychiky Prevention’s Behavioral Risk Factor Surveillance System, mezi lety 2002 a 2012. Údaje badatelé porovnali s meteorologickými a klimatickými daty za uvedené období. Z jejich výsledků vyplývá, že nárůst teploty a srážek, stejně jako častější přírodní katastrofy, zhoršují psychický stav obyvatelstva.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907