Hormonální záležitost: Hypersexualita těsně souvisí s hormonem oxytocinem

25.09.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Hormony mají pod palcem náš sexuální život</p>

Hormony mají pod palcem náš sexuální život


Reklama

Podle některých odhadů prožívá asi 3 až 6 procent všech lidí hypersexualitu. Mají neustálé velké nutkání k sexu, ze sexu ztrácejí hlavu a často neváhají provozovat riskantní sex. Pro jiné odborníky je ale samotná hypersexualita sporná a není jim jasné jak ji odlišit od chování teenagerů nebo výmluv nevěrníků.

Nový výzkum švédských vědců ale ukazuje, že na hypersexualitě určitě něco je. Dokonce přišli na to, co spojuje lidi, jimž byla hypersexualita diagnostikována. Ukázalo se, že se mozky hypersexuálních lidí liší od běžného mozku tím, že v nich dochází k odlišné regulaci oblastí DNA, které jsou spojené s aktivitou hormonu oxytocinu.

TIP: Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Oxytocin je peptidický hormon, který se uvolňuje do krve z hypofýzy. Víme o něm, že v mnoha směrech ovlivňuje lidské chování. Podílí se na formování sociálních vztahů, hraje významnou roli při porodu a péči o malé děti a významnou roli má i při sexu. Není divu, že se změny v působení tohoto hormonu mohou projevit méně obvyklým sexuálním chováním.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907