Hormonální záležitost: Hypersexualita těsně souvisí s hormonem oxytocinem

25.09.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Hormony mají pod palcem náš sexuální život</p>

Hormony mají pod palcem náš sexuální život


Reklama

Podle některých odhadů prožívá asi 3 až 6 procent všech lidí hypersexualitu. Mají neustálé velké nutkání k sexu, ze sexu ztrácejí hlavu a často neváhají provozovat riskantní sex. Pro jiné odborníky je ale samotná hypersexualita sporná a není jim jasné jak ji odlišit od chování teenagerů nebo výmluv nevěrníků.

Nový výzkum švédských vědců ale ukazuje, že na hypersexualitě určitě něco je. Dokonce přišli na to, co spojuje lidi, jimž byla hypersexualita diagnostikována. Ukázalo se, že se mozky hypersexuálních lidí liší od běžného mozku tím, že v nich dochází k odlišné regulaci oblastí DNA, které jsou spojené s aktivitou hormonu oxytocinu.

TIP: Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Oxytocin je peptidický hormon, který se uvolňuje do krve z hypofýzy. Víme o něm, že v mnoha směrech ovlivňuje lidské chování. Podílí se na formování sociálních vztahů, hraje významnou roli při porodu a péči o malé děti a významnou roli má i při sexu. Není divu, že se změny v působení tohoto hormonu mohou projevit méně obvyklým sexuálním chováním.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907