Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

24.09.2016 - Stanislav Mihulka

Experiment na mužích potvrdil, že oxytocin přispívá ke vzniku spirituálních pocitů

Slunce nad Jamajkou -<p>Hormon oxytocin umožňuje více prožívat spirituální pocity</p>
Slunce nad Jamajkou -

Hormon oxytocin umožňuje více prožívat spirituální pocity


Reklama

Hormon oxytocin je asi nejznámější díky své roli v lásce a sociálních vazbách. Podle nové studie se ale také podílí na zážitcích souvisejících se spiritualitou.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 83 mužů mezi 35 a 64 lety. Dostali buď oxytocin, nebo placebo, oboje v podobě stejného spreje do nosu. Šlo o dvojitě slepé uspořádání experimentu, kdy ani pokusné osoby, ani experimentátoři nevěděli, kdo dostal oxytocin a kdo ne.

Po aplikaci spreje účastníci experimentu zodpovídali otázky, které směřovaly k jejich spirituálním pocitům, a k tomu, zda cítí spojení s nějakou vyšší mocí.

Výsledky ukazují, že muži pod vlivem oxytocinu se cítili více spirituálně. Vydrželo jim to dokonce týden po aplikaci hormonu, bez ohledu na to, jak se cítili před zahájením experimentu, a zda patřili k nějakému organizovanému náboženství.

TIP: K čemu je ženám orgasmus? Evoluční záhada možná našla vysvětlení

Vše nasvědčuje tomu, že oxytocin představuje jeden z významných faktorů, které se podílejí na utváření spirituálních zážitků. Alespoň pokud jde o muže. Působení oxytocinu na muže a ženy se v mnoha ohledech liší, takže vliv tohoto hormonu na spiritualitu žen bude ještě nutné ověřit v některém z dalších experimentů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Social Cognitive & Affective Neuroscience

  • Zdroj fotografií: Adam L. Clevenger / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907