Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

24.09.2016 - Stanislav Mihulka

Experiment na mužích potvrdil, že oxytocin přispívá ke vzniku spirituálních pocitů

Slunce nad Jamajkou -<p>Hormon oxytocin umožňuje více prožívat spirituální pocity</p>
Slunce nad Jamajkou -

Hormon oxytocin umožňuje více prožívat spirituální pocity


Reklama

Hormon oxytocin je asi nejznámější díky své roli v lásce a sociálních vazbách. Podle nové studie se ale také podílí na zážitcích souvisejících se spiritualitou.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 83 mužů mezi 35 a 64 lety. Dostali buď oxytocin, nebo placebo, oboje v podobě stejného spreje do nosu. Šlo o dvojitě slepé uspořádání experimentu, kdy ani pokusné osoby, ani experimentátoři nevěděli, kdo dostal oxytocin a kdo ne.

Po aplikaci spreje účastníci experimentu zodpovídali otázky, které směřovaly k jejich spirituálním pocitům, a k tomu, zda cítí spojení s nějakou vyšší mocí.

Výsledky ukazují, že muži pod vlivem oxytocinu se cítili více spirituálně. Vydrželo jim to dokonce týden po aplikaci hormonu, bez ohledu na to, jak se cítili před zahájením experimentu, a zda patřili k nějakému organizovanému náboženství.

TIP: K čemu je ženám orgasmus? Evoluční záhada možná našla vysvětlení

Vše nasvědčuje tomu, že oxytocin představuje jeden z významných faktorů, které se podílejí na utváření spirituálních zážitků. Alespoň pokud jde o muže. Působení oxytocinu na muže a ženy se v mnoha ohledech liší, takže vliv tohoto hormonu na spiritualitu žen bude ještě nutné ověřit v některém z dalších experimentů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Social Cognitive & Affective Neuroscience

  • Zdroj fotografií: Adam L. Clevenger / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907