Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Experiment na mužích potvrdil, že oxytocin přispívá ke vzniku spirituálních pocitů

24.09.2016 - Stanislav MihulkaHormon oxytocin je asi nejznámější díky své roli v lásce a sociálních vazbách. Podle nové studie se ale také podílí na zážitcích souvisejících se spiritualitou.

Výzkumu se zúčastnilo celkem 83 mužů mezi 35 a 64 lety. Dostali buď oxytocin, nebo placebo, oboje v podobě stejného spreje do nosu. Šlo o dvojitě slepé uspořádání experimentu, kdy ani pokusné osoby, ani experimentátoři nevěděli, kdo dostal oxytocin a kdo ne.

Po aplikaci spreje účastníci experimentu zodpovídali otázky, které směřovaly k jejich spirituálním pocitům, a k tomu, zda cítí spojení s nějakou vyšší mocí.

Výsledky ukazují, že muži pod vlivem oxytocinu se cítili více spirituálně. Vydrželo jim to dokonce týden po aplikaci hormonu, bez ohledu na to, jak se cítili před zahájením experimentu, a zda patřili k nějakému organizovanému náboženství.

TIP: K čemu je ženám orgasmus? Evoluční záhada možná našla vysvětlení

Vše nasvědčuje tomu, že oxytocin představuje jeden z významných faktorů, které se podílejí na utváření spirituálních zážitků. Alespoň pokud jde o muže. Působení oxytocinu na muže a ženy se v mnoha ohledech liší, takže vliv tohoto hormonu na spiritualitu žen bude ještě nutné ověřit v některém z dalších experimentů.

  • Zdroj textu

    Live Science, Social Cognitive & Affective Neuroscience

  • Zdroj fotografií

    Adam L. Clevenger / Wikimedia Commons


Další články v sekci