Horský hřeben Odle: Dolomitské plameny ztuhlé k kámen

16.11.2020 - Marek Telička

Dolomity, známý horský masiv Italských Alp, byly v roce 2009 vyhlášeny součástí Světového přírodního dědictví UNESCO. Právě tady je možné vidět jedny z nejúchvatnějších pohledů v rámci všech světových hor.

<p>Horský hřeben Odle viděný z vedlejšího horského masivu Seceda.</p>

Horský hřeben Odle viděný z vedlejšího horského masivu Seceda.


Reklama

Strmé horské štíty, téměř vertikální stěny a hluboká údolí inspirovaly jednoho ze spisovatelů snažících se slovy zachytit jejich jedinečnost k vyjádření, že jsou jako „plameny ztuhlé k kámen“. 

TIP: Horský masiv Dolomity: Důstojná krása fascinujících štítů

Místem, kde tento poetický popis možná nejvýrazněji odpovídá skutečnosti, je horský hřeben Odle, který leží v srdci přírodního parku Puez-Odle a odděluje údolí Funes od údolí Gardena. Nejvyššími vrcholy tohoto uskupení jsou stejně vysoké štíty Sass Rigais a Furchetta, které oba šplhají do výšky 3 025 metrů nad úroveň mořské hladiny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907