Imbus nebo inbus? Co je to za vercajk?

20.01.2020 - Markéta Gregorová


Reklama

V prostředí byznysu dnes vládnou anglicismy – jako třeba „byznys“. Oproti tomu v žargonu řemeslníků nejčastěji slýcháme germanismy. Samotný obecný výraz pro pracovní nářadí „vercajk“ pochází z německého slova „Werkzeug“ stejného významu.

Zajímavý případ konkrétního náčiní představuje inbus. Původně se jedná o zkratku názvu patentu, který v němčině zní „Innensechskantschraube Bauer und Schaurte“. Toto stěží vyslovitelné, natož zapamatovatelné spojení můžeme přeložit jako „vnitřně šestihranný šroub a klíč firmy Bauer und Schaurte“

TIP: Co říkáme, když nemáme peníze: Nemáme ani vindru, jsme plonk a úplně švorc

Inbus najdeme v každém vercajku, ale v žádném slovníku. Jde totiž o nespisovné slovo, jež nemá stanovenu pravopisnou podobu. Vlivem rozšířené výslovnosti „imbus“ se takto mnohdy i píše, ačkoliv původnímu názvu odpovídá varianta „inbus“

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907