Amazonie hoří: Potvrzují to i nové satelitní snímky

Od počátku letošního roku zuří v Amazonii nevídané množství lesních požárů

25.08.2019 - Stanislav MihulkaVe čtvrtek 22. srpna 2019 brazilští odborníci ze satelitních dat vyčetli, že od začátku letošního roku v Amazonii vypuklo celkem asi 75 tisíc požárů. Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o celých 83 procent. O šokujícím rozsahu letošních požárů v Amazonii vypovídají i snímky pořízené americkou NASA, které nafotil satelit Suomi NPP.

V pondělí 19. srpna došlo k děsivé scéně v brazilském velkoměstě São Paulo, kam doputoval obrovský oblak černého dýmu a zaclonil Slunce natolik, že se ve městě během odpoledne rozhostila tma. Požáry jsou přitom od města vzdálené 2 700 kilometrů. Během období sucha nejsou požáry v Amazonii nic výjimečného a často propukají samy od sebe. Jejich letošní rozsah ale nemá obdoby.

TIP: Smrtící smog: Ovzduší znečištěné požáry v jihovýchodní Asii usmrtilo asi 100 tisíc lidí

Za jednoho z hlavních viníků bývá označován nedávno zvolený brazilský ultrapravicový prezident Jairo Bolsonaro, který se netají svým nepřátelským vztahem k ochraně přírody. Právě Bolsonaro nedávno zrušil pravidla bránící ilegálnímu odlesňování a ještě ke všemu povzbuzuje farmáře a dřevaře ke kácení a vypalování. Brazilské úřady údajně nemají dostatek prostředků ke zvládání požárů v Amazonii. Podle odborníků kvůli tomu hrozí, že do konce letošního období sucha, tedy do října, by lesy v Amazonii mohly utrpět závažné škody. Pomoc Brazílii s lesními požáry nabídly mimo jiné vlády Chile, Argentiny či Venezuely a Evropská komise.


Další články v sekci