Havýš žlutohnědý: Mořská krabice, která inspirovala konstruktéry Mercedesu

Havýš žlutohnědý má v angličtině název Yellow Boxfish, což znamená „žlutá krabicová ryba“. Vzezření tohoto tvora je anglickým jménem popsáno v zásadě dokonale.

28.11.2022 - Marek TeličkaHranatá ryba je coby mládě jasně žlutá. Jasné barvy postupně „zacházejí“ a velmi staří jedinci mají nádech do modrošedé až černé, přičemž žlutá je stále na jejich tělech jasně patrná. Toto zbarvení je výstrahou pro predátory, kteří by si na havýše dělali zálusk. V případě, že je tato ryba, která v dospělosti dorůstá maximální délky kolem 40 centimetrů, v ohrožení, vypustí povrchem kůže jedovaté proteiny, jež jsou pro většinu ryb smrtící. 

TIP: Úlovek jako z avatarské Pandory: Pestrobarevná ryba, která umí měnit pohlaví

Havýši žlutohnědí (Ostracion cubicus) se živí především řasami, nepohrdnou ale ani houbou, malou rybkou, červem, korýšem a měkkýšem. Žijí samostatně a sdružují se jen v období tření. Navzdory svému neohrabanému vzezření jsou známí agilním pohybem, čímž se nechali inspirovat inženýři automobilky Mercedes-Benz. V roce 2005 představili veřejnosti koncept automobilu Bionic, jehož tvar byl připodobněn právě tvaru těla havýše žlutohnědého.

Mercedes-Benz Bionic – aplikací vědeckých poznatků o havýšově aerodynamice do automobilového světa se konstruktérům Mercedesu podařilo stvořit na pohled sice kapku ošklivé, ale aerodynamicky velmi účinné auto. (foto: Wikimedia Commons, NatiSythenCC BY-SA 3.0)


Další články v sekci