Mořem vytvořené i zničené: Někdejší azurové okno na Maltě

Vápencový útvar, který byl znám jako Azurové okno (v maltštině Dwejra Window), bylo ještě na začátku roku 2017 možné vidět na maltském ostrově Gozo. Celých 28 metrů vysoký most vznikl díky erozi vápencového útesu.

14.12.2022 - Marek Telička



Do vápna příboj vyhloubil nejprve „zářezy“ kolmé na linii pobřeží a v nich pak postupně stále se zvětšující vzdušný oblouk. Není jisté, kdy se původně malý otvor přeměnil v kamenný most, ale v popisech této oblasti ze 17. a 18. století není útvar zmiňován. Vzhledem k tomu, že celý proces vzniku podle názoru geologů trvá přibližně 500 let, je ale jisté, že zde už tehdy musel být výklenek, z nějž bylo Azurové okno později „vysocháno“.

Do podoby blízké tvaru na těchto snímcích se zřejmě dostalo někdy mezi roky 1866 a 1879 a ve 20. a 21. století se stalo jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Malty.

TIP: Budoucnost pískovcového unikátu: Pravčická brána se spadnout nechystá

Voda ovšem dál postupovala ve vykusování skály, oblouk se stával stále křehčím a v prosinci 2016 byl vydán zákaz vstupu na jeho vrchní část. I tak se mu ale stalo osudným období mimořádných bouří, které na Maltu udeřilo začátkem roku 2017. Ráno 8. března 2017 došlo k nevyhnutelnému – struktura se úplně rozpadla a beze zbytku zmizela pod mořskou hladinou

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci