Námluvy světa pod hladinou: Rozbouřené vášně keporkaků

Keporkaci nejsou sice největšími kytovci – dorůstají délky 12 až 16 metrů a hmotnosti 30 tun, ale mezi velrybami rozhodně patří k nejvýraznějším druhům. Poznáte je podle prsních ploutví, které u největších jedinců měří kolem pěti metrů.

26.05.2023 - Marek TeličkaKeporkaci (Megaptera novaeangliae) jsou ze všech velryb nejvášnivějšími „zpěváky“. Nápěvy, které trvají až deset minut, slouží samcům při námluvách, ale je možné, že se takto velryby domlouvají i za běžnějších okolností. Jejich zpěv se nese ve vodě velmi daleko a při rekordně dlouhých migračních trasách (každý rok při přesunech běžně uplavou i více než 15 000 km) by vedle orientace podle magnetického pole a pohybu slunce mohl být dalším orientačním ukazatelem. 

TIP: Potápění mezi keporkaky: V království hrbatých velryb

Námluvy jsou skutečně uchvacující podívanou. Samci tlučou o hladinu ocasy a prudkými pohyby těla čeří hladinu. Někdy spolu zápasí tak, že do sebe vzájemně tlučou ocasy. Před samičkami se rovněž předvádějí vypouštěním vzduchových bublin, které vytvářejí úplné záclony stříbřitých kuliček. Velmi výrazným, a pro případné přihlížející i nebezpečným projevem chování při námluvách je tzv. „Heat Run“, při kterém více samců pronásleduje jednu samici. Samci totiž na své okolí berou pramalý ohled.


Další články v sekci