Nejlepší zbraní proti alergii na arašídy by se mohla stát náplast s mikrojehličkami

Lidem, kteří trpí alergií na arašídy, se dost možná blýská na lepší časy. Nová léčebná metoda, vyvinutá americkými odborníky, vypadá v předklinických testech velmi slibně...

10.03.2022 - Stanislav MihulkaOřechy a arašídy obsahují látky, které mají alergenní potenciál a někdy mohou vyvolat velmi závažnou alergickou reakci. V celosvětovém měřítku jsou nejnebezpečnějším potravinovým alergenem vůbec burské oříšky. Jsou navíc velmi odolné vůči trávicím procesům a citlivé pacienty alergizují přímo přes sliznici trávicího traktu. Pro pacienty trpící alergií na arašídy to podle stupně závažnosti alergie znamená omezit jejich konzumaci, případně je zcela vyloučit ze stravy.

Relativně novou metodou léčby je pak postupné vytváření rezistence vůči alergenům, například podáváním stále větších dávek proteinu z arašídů. I tento postup ale přináší řadu úskalí – pacient musí striktně dodržovat rozpis pro užívání alergenu a stále mu hrozí alergické reakce.

Náplasti a bezbolestné jehličky

Další možností je epikutánní imunoterapie (EPIT), která zahrnuje náplasti, z nichž se průběžně uvolňuje alergen a proniká skrz kůži pacienta do krve. Problém je v tom, že účinnost této metody je u různých lidí odlišná, což může souviset například s různou propustností jejich kůže pro proteiny.

Odborníci americké Univerzity v Michiganu a společnosti Moonlight Therapeutics se rozhodli proti alergii na arašídy použít technologii náplastí s mikrojehličkami. Tyto náplasti mají na povrchu uspořádané mikrojehličky, které obsahují aktivní látku. Když tyto mikrojehličky proniknou kůží, což je bezbolestný proces, uvolní obsažené látky do tkáně, odkud se následně dostávají do krve.

TIP: Alergie mýtů zbavené: 5 nejčastějších omylů a pověr spojených s alergiemi

Výzkum na zvířatech potvrdil, že náplasti s mikrojehličkami velmi dobře rozvíjejí rezistenci vůči arašídovým alergenům. „Preklinické testy na zvířecích modelech potvrdily potenciál kožních náplastí s mikrojehličkami při imunoterapii potravinových alergií,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu Jessica O’Konek. Zdá se tedy, že lidem trpícím toto formou alergie se blýská na lepší časy.


Další články v sekci