Pro zpomalení stárnutí mozku stačí málo: Pomáhá například chůze do schodů

I nevelké zvýšení tělesné aktivity chrání starší lidi před nepříznivými důsledku stárnutí v mozku

07.08.2022 - Stanislav MihulkaVětšina z nás chápe, že cvičení a pohyb obecně prospívají našemu zdraví. Vědci přesto stále odhalují pozoruhodné souvislosti tohoto vztahu. Nejnovějším příspěvkem je v tomto směru výzkum německých odborníků, kteří zjistili, že k omezení ztrát hmoty ve významných oblastech mozku, k nimž dochází během stárnutí, stačí jen poměrně málo. Například vyměnit jízdu výtahem za výšlap po schodech.

Fabienne Foxová z německého Národního centra pro neurodegenerativní choroby a její spolupracovníci zjišťovali, jak mohou cvičení a pohyb zpomalovat stárnutí. Zaměřili se na to, jak cvičení ovlivňuje konkrétní oblasti v mozku. „V dřívějším výzkumu se mozek obvykle studoval jako celek,“ vysvětluje Foxová. „Naší cílem bylo prozkoumat vliv cvičení v mozku detailněji a určit, kde se projevuje nejsilněji.“

Cvičení a stárnutí mozku

Badatelé při výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněné v magazínu Neurology, využili data z populační studie více než 2 500 lidí ve věku 30 až 94 let. Součástí dat byly odhady objemu mozku a tloušťky mozkové kůry, získané díky snímkování magnetickou rezonancí, a také odhady fyzické aktivity, vycházející z měření akcelerometru, který lidé nosili po dobu jednoho týdne na stehně.

„Zjistili jsme, že tělesná aktivita znatelně ovlivňuje prakticky všechny oblasti mozku, které jsme sledovali,“ popisuje Foxová. „Obecně je možné říct, že čím více člověk cvičí, tím větší má mozek. A větší hmota mozku představuje lepší ochranu před neurodegenerativními chorobami.“

TIP: Mýtus 10 tisíc kroků: Kolik bychom měli denně ujít kroků, abychom zlepšili své zdraví?

Její kolega Ahmad Aziz k tomu dodává: „Podle našich výsledků mohou mít velmi pozitivní vliv na mozek a na zpomalení jeho stárnutí i relativně malé změny chování. Stačí se například procházet 15 minut denně navíc anebo chodit po schodech namísto jízdy výtahem.“ Detailní analýzy ukázaly, že vliv cvičení je nejvíce patrný v oblastech mozku, kde mají buňky nejvíce mitochondrií a potřebují nejvíce energie. Jde o místa, kam je nutné posílat hodně okysličené krve, což přesně zajišťuje právě cvičení či tělesná aktivita.


Další články v sekci