Průzkum oceánských hlubin: Na dně Pacifiku bylo objeveno přes 5 000 nových druhů

30.05.2023 - Stanislav MihulkaŽivot na dně oceánu je pro nás stále do značné míry záhadou. Platí to především pro oblasti, které jsou více vzdálené od pobřeží a které jsou doposud jen velmi málo prozkoumané. Mezinárodní tým vědců nedávno prostudoval oblast na dně Pacifiku, se kterou se počítá pro hlubokomořskou těžbu. Badatelé v místě objevili 5 578 druhů organismů, z nichž je zhruba 90 procent pro vědu zcela nových. 

Takové množství zcela neznámých druhů je v dnešní době výjimečné. Vědci je nalezli během průzkumu území o velikosti asi šesti milionů kilometrů čtverečních v oblasti známé jako zóna Clarion-Clipperton, která se táhne mezi Mexikem a Havajskými ostrovy. Tato zóna představuje mořské hlubiny, které jsou velmi bohaté na konkrece s vysokým obsahem manganu a dalších kovů.

Unikátní příroda na dně Pacifiku

Mezi objevenými druhy jsou různí sumýši (mořské okurky), hlísti, mořské houby, rozmanití kroužkovci, členovci nebo také ostnokožci. Drtivá většina identifikovaných druhů v místě průzkumu se navíc nevyskytuje nikde jinde na světě.

diversity_CCZ
Zdaleka nejvíce nově identifikovaných druhů patří do skupin Kroužkovců (Annelida) a Členovců (Arthropoda). (zdroj: Current BiologyCC BY 4.0)

Jsou tam opravdu úžasné organismy,“ líčí ekoložka mořských hlubin Muriel Raboneová z Přírodopisného muzea v Londýně, která tento výzkum vedla. „Některé z objevených hub připomínají mycí houby, zatímco jiné se podobají bohatě zdobeným skleněným vázám. Právě ty patří k mým oblíbeným. Mají v těle takové malé ostny, které pod mikroskopem vypadají jako maličké lustry nebo sošky.

TIP: Extrémní hlubiny Pacifiku vydaly tři nové druhy bizarních ryb

Badatelé při studiu biodiverzity zóny Clarion-Clipperton využili různé metody průzkumu a odběru vzorků, včetně dálkově řízených dronů. „Ukázalo se, že tato oblast oceánu oplývá životem,“ potvrzuje Raboneová. „Kvůli plánové hlubokomořské těžbě bude nutné věnovat těmto ekosystémům dvojnásobnou pozornost.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

Další články v sekci