Psychoaktivní psilocybin by mohl pomáhat lidem s anorexií

Výsledky experimentů na potkanech naznačují, že psychoaktivní psilocybin by mohl pomáhat lidem trpícím zrádnou mentální anorexií.

28.05.2024 - Stanislav MihulkaMentální anorexie patří společně s hraniční poruchou osobnosti, depresí a bipolární poruchou mezi nejzávažnější duševní poruchy. Je spojována s nejvyšší mírou úmrtí v důsledku sebevražd a rozhodně se toto onemocnění nevyplatí podceňovat. Zároveň také bohužel platí, že v současné době jsou možnosti léčby anorexie jen velmi omezené.

Při farmakologické léčbě anorexie se předepisují hlavně antidepresiva. Výsledky takové léčby jsou ale rozporuplné a na antidepresiva se u anorexie nelze zcela spolehnout. Odborníci proto hledají nové typy léčby, které by pacientům s tímto závažným psychickým onemocněním přinesly úlevu.

Léčba psilocybinem

Claire Foldiová z australské Monashovy univerzity v Melbourne a její spolupracovníci navázali na dřívější výzkumy, které naznačovaly, že psychoaktivní látky, jakou je například psilocybin, alkaloid ze skupiny triptaminů, který se vyskytuje v řadě různých druhů hub, mohou účinně pomáhat při léčbě řady psychických poruch. Psilocybin se již dnes používá při léčbě depresí a slibné výsledky má i v léčbě alkoholismu.

Badatelé otestovali působení psilocybinu u laboratorních potkanů, kteří slouží jako živočišný model anorexie. V takovém případě mají pokusná zvířata neomezený přístup k pohybu, ale velmi omezený přístup k potravě, což simuluje vliv anorexie na organismus. Výsledky pozoruhodného výzkumu zveřejnil vědecký časopis Molecular Psychology.

Potkani, kterým vědci podávali psilocybin, byli ve srovnání s kontrolní skupinou odolnější vůči hubnutí a rychleji se adaptovali v testech schopnosti učení, což ukazuje na lepší psychickou kondici. Badatelé doufají, že při vhodném způsobu užívání by psilocybin, který aktivuje serotoninové receptory v mozku, mohl rozpouštět mentální bloky spojené s anorexií a vytvářet tím prostor pro terapii, která může navést pacienta na méně rizikový přístup ke stravování. Zda se tyto předpoklady naplní, by měly v blízké budoucnosti ukázat plánované klinické testy na lidech.


Další články v sekci