V Chile se otevřel obří závrt: Podle odborníků je hluboký 200 metrů

Těžba v měděném dole Alcaparrosa v oblasti pouště Atacama je zřejmě příčinou vzniku 200 metrů hlubokého závrtu

08.08.2022 - Stanislav MihulkaMěstečko Tierra Amarilla leží asi 800 kilometrů severně od Santiaga, hlavního města Chile. Nachází se v regionu Atacama, který je součástí slavné stejnojmenné chilské pouště. Jde o extrémní, velice suchou krajinu, kde se těží celá řada zajímavých surovin. Právě těžba se zřejmě stala spouštěčem pozoruhodného jevu, k němuž tam nedávno došlo.

Poblíž města Tieraa Amarilla, v oblasti měděného dolu Alcaparrosa, který vlastní kanadská společnost Lundin Mining, se v sobotu 31. července náhle objevil obří závrt. Je široký přibližně 32 metrů a jeho hloubku odborníci odhadují na zhruba 200 metrů.

Propast v poušti Atacama 

O závrtu informovala chilská Národní geologická a těžební služba. Její geologové propast právě zkoumají a vytyčili kolem ní bezpečnostní perimetr. Podle vyjádření společnosti Lundin Mining ale nedošlo k žádným zraněním ani podstatným škodám na majetku.

TIP: Do nitra Pekelné studny: Jeskyňáři prozkoumali mýty opředený závrt v Jemenu

Starosta města Tierra Amarilla, prohlásil, že těžba v dole Alcaparrosa si již dlouho vybírá daň na jejich komunitě. „Otřesy a další projevy důlní činnosti ničí naše domy a naše ulice. Teď zničily i zemský povrch. Dnes k tomu došlo na venkově. Nejvíce se ale obáváme toho, že se podobná propast může objevit v zástavbě, na ulici nebo třeba ve škole,varuje starosta Cristóbal Zúñiga.


Další články v sekci