V Laponsku u polárního kruhu je veliké pohřebiště z doby kamenné

Jehličnaté lesy poblíž Botnického zálivu ukrývaly neobvykle rozsáhlé pohřebiště. Archeologové zde hledají odpovědi celou řadu otázek

04.12.2023 - Stanislav MihulkaExtrémní polární prostředí nebylo překážkou pro naše předky z doby kamenné. Jak ukazuje nový objev z finského Laponska, lidé asi před 6 500 lety dokázali prosperovat jen 80 kilometrů jižně od severního polárního kruhu. Archeologové tam zkoumali pohřebiště, které bylo objeveno v roce 1959 při těžbě písku.

Jde o lokalitu Tainiaro, která se nachází v tajze nedaleko Botnického zálivu. Nalezli ji dělníci, kteří vykopali několik kamenných artefaktů. Ohlásili to úřadům, ale jejich objev nevzbudil pozornost, jakou by si býval zasloužil. Asi po třech desetiletích se na toto místo vypravil tým archeologů, které tehdy vedla nezávislá badatelka Tuija Laurénová. Pokoušeli se lokalitu prozkoumat, ale jejich finance záhy vyschly a výzkum zůstal nepublikovaný.

Důkladný průzkum pohřebiště

Laurénová se na místo nedávno vrátila s odborníky finské Univerzity v Oulu a společně toto naleziště poprvé důkladně prostudovali. K jejich překvapení se ukázalo, že zdejší pohřebiště bylo velmi rozsáhlé. Objevili stopy po asi 200 pohřbech, což je na dobu kamennou v této části světa naprosto neobvyklé.

Náš výzkum v Tainiaro ukazuje, že poblíž polárního kruhu již dávno existovala velká pohřebiště,“ potvrzuje Aki Hakonen z Univerzity v Oulu, první autor studie publikované v odborném časopisu Antiquity. „Zároveň jsou na místě otázky, proč lidé tehdy využívali tak severně položená místa a zda jsou v této oblasti ještě další, doposud neobjevená pohřebiště.“

TIP: V hrobech doby kamenné byly objeveny přívěsky vyrobené z lidských kostí

Badatelé přiznávají, že konkrétní doklady pohřebiště jsou v tomto případě dost nezřetelné. Fyzické důkazy přítomnosti těl kompletně zmizely, včetně kostí, protože se zde nachází velmi kyselá půda, která je pro dlouhodobé uchování kostí značně nevhodná. Hlavním důkazem o pohřebišti pro archeology zůstávají desítky podlouhlých jam, jejichž tvar odpovídá hrobům.


Další články v sekci