Vědci varují: Zpomalovače hoření mohou pronikat do lidského těla kůží

Experimenty se 3D tištěnou lidskou kůži prokázaly, že mikroplasty obsahující zpomalovače hoření mohou přispívat k pozvolným otravám těmito nebezpečnými látkami.

02.05.2024 - Stanislav MihulkaLátky zvané zpomalovače hoření, které zpomalují či zabraňují hoření, nepochybně zachránily mnoho lidských životů i ohromné množství majetku. Bohužel se postupem času ukazuje, že mnohé z těchto látek mají negativní vliv na lidské zdraví.

Dřívější výzkum ukázal, že zpomalovače hoření mohou souviset i s velmi vážnými zdravotními riziky, jako je narušování hormonální rovnováhy nebo rozvoj nádorů. Také zřejmě přispívají ke snižování IQ lidí v moderní civilizaci. Podle údajů americké agentury Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jsou lidé běžně vystaveni zpomalovačům hoření kvůli kontaminovaným potravinám a kontaminovanému vzduchu.

Nebezpečné doteky

Podle nové studie britských odborníků, kterou nedávno zveřejnil odborný časopis Environment International, existuje ještě další, doposud přehlížený způsob, kterým se zpomalovače hoření mohou dostat do lidského organismu. Klíčovou roli v tom hrají mikroplasty, nepatrné kousky plastů, které jsou kontaminované zpomalovači hoření. S jejich pomocí se tyto nežádoucí látky mohou dostat do těla skrz kůži.

Ovokeroye Akpojevwe Abafe z Brunelovy univerzity v Londýně a jeho kolegové vytvořili 3D tištěný model lidské kůže a experimentovali se zpomalovači hoření. Zjistili, že organické látky ze skupiny polybromovaných difenyletherů (PBDE), které se využívají jako zpomalovače hoření, mohou během pouhých 24 hodin proniknout skrz kůži a pak do krve. Experimenty se 3D tištěnou kůží ukázaly, že se zpomalovače hoření PBDE dostanou skrz kůži snadněji v případě, když je kůže více zpocená. „Jako první jsme potvrdili, že kontakt částic mikroplastů obsahujících látky PBDE s lidskou kůží přispívá ke hromadění těchto nebezpečných chemikálií v těle,uvádí Agafe.

Zjištění vědců bohužel ukazuje, že nejrůznější přídavné a mnohdy i toxické chemikálie, od změkčovadel po stabilizátory, se prostřednictvím mikroplastů může relativně snadno dostávat do lidského organismu. Často jde přitom o látky, které nepodléhají žádným regulačním předpisům. Podle Agafeho je třeba se účinky těchto látek, stejně jako účinky mikroplastů na lidské zdraví začít intenzivně zabývat.


Další články v sekci