Infračervený implantát pomáhá ničit nádory mozku

20.10.2022 - Stanislav Mihulka

Implantát vyzařující infračervené paprsky v kombinaci s injekcemi nanočástic zlata, představují slibnou léčbu agresivních mozkových nádorů

<p>Nanočástice ozářené infračerveným světlem likvidují nádorové buňky. <em>(ilustrace: Shutterstock)</em></p>

Nanočástice ozářené infračerveným světlem likvidují nádorové buňky. (ilustrace: Shutterstock)


Reklama

Glioblastom, čili glioblastoma multiforme je nejčastější a bohužel také nejzhoubnější nádor mozku. Je velice agresivní a pěti let od diagnózy se dožívá jen zlomek pacientů – medián přežití je 12–18 měsíců a většina pacientů umírá do 3 let. Léčba obvykle spočívá v chirurgickém odstranění nádoru s následným ozařováním, případně chemoterapií. Často se ale nádor objeví znovu, navíc ve formě, která odolává léčbě.

Tým odborníků ze Stanfordu vyvinul novou metodu léčby glioblastomu, která využívá nanotechnologii a je méně invazivní. Pokusy na myších ukázaly, že podstatně zlepšuje přežívání myší s tímto nádorem. Léčba přitom zahrnuje 15 minut aplikace denně, po dobu 15 dní. Pokusné myši jinak žily jako obvykle. Výsledky zveřejnil vědecký časopis Nature Nanotechnology.

Klíčovou roli při této léčbě hraje zařízení, které se implantuje pod kůži na lebku. Tento implantát po zapnutí vyzařuje infračervené světlo. Současně jsou malým otvorem v lebce přímo do nádoru vpíchnuty nanočástice zlata ve tvaru hvězdy. Infračervené záření tyto miniaturní zlaté hvězdy zahřeje až o 5 °C a hvězdy pak postupně ničí buňky nádoru.

TIP: Léčba rakoviny: Unikátní nanočástice zničí buňky nádoru po ozáření světlem

V experimentech, které vědci prováděli na myších, se ukázalo, že nová léčba účinně potlačuje glioblastom v mozku. Takto léčené myši přežívaly oproti neléčeným myším až třikrát déle. Když se léčba spojila s chemoterapií, myši s glioblastomem přežívaly ještě delší dobu. Výsledky výzkumu vypadají slibně. Otázkou samozřejmě je, jak se léčba osvědčí u lidských pacientů. Badatelé každopádně doufají, že se z jejich léčby stane nová zbraň proti obávané formě rakoviny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907