Infračervený teleskop VISTA zkoumal tajemství Orionových oblaků

05.01.2017 - Stanislav Mihulka

Nový snímek teleskopu VISTA pronikl do tajů hvězdné porodnice Orion A, skryté v oblacích hustého prachu

Orion A -<p>Molekulární oblak Orion A na složeném snímku teleskopu VISTA</p>
Orion A -

Molekulární oblak Orion A na složeném snímku teleskopu VISTA


Reklama

VISTA je největší teleskop světa určený výhradně k přehlídkám oblohy. Má velké zorné pole a velmi citlivé detektory infračerveného záření. Nedávno tento teleskop získal působivý záběr, který je doposud nejdetailnějším pohledem na molekulární oblak Orion A v infračervené oblasti spektra.

Molekulární oblak v infračerveném světle

Jde o jeden ze dvojice velkých molekulárních oblaků takzvaného Komplexu molekulárních oblaků v souhvězdí Orion. Molekulární oblak Orion A se na obloze rozprostírá směrem na jih od „Orionova meče“. Ve vzdálenosti asi 1 350 světelných let od Slunce představuje jednu z nejbližších velkých hvězdných porodnic.

Snímek teleskopu VISTA zachycuje celou řadu mladých hvězd a dalších objektů, které jsou v oblasti viditelného záření skryté našemu zraku hluboko v hustých prachových oblacích.

Tento nový záběr je vlastně mozaikou řady jednotlivých snímků získaných v rámci přehlídkového programu VISION (VIenna Survey In Orion). Hlavním výstupem programu VISION je přitom katalog téměř 800 tisíc hvězd, mladých objektů hvězdného typu a vzdálených galaxií, který sledovanou oblast oblohy pokrývá detailněji a s hlubším dosahem než dosavadní přehlídky.

TIP: Infradalekohled VISTA oprašuje skryté hvězdy v souhvězdí Orion

Tento nový snímek představuje důležitý krok pro pochopení procesů tvorby hvězd v oblaku Orion A, ať již jde o málo nebo velmi hmotné hvězdy. Představuje základ dalšího výzkumu evoluce hvězd i hvězdokup. Opět také upozornil na pozoruhodné možnosti, které přináší výkon dalekohledu VISTA při rychlém a hlubokém zobrazování rozsáhlých oblastí oblohy v oboru blízkého infračerveného záření.

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO / VISION survey

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Válka

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907