Injekce krve mladých mohou dobít staré unavené mozky

26.02.2018 - Stanislav Mihulka

Alchymistům dnešní doby se nabízí krev jako elixír mládí


Reklama

Oživení staré mysli mladou krví, to zní jako elixír mládí pro vysloužilého upíra. Není to ale žádný výmysl. Vědci před časem zjistili, že injekce krve mladých myší omladí mozky myších seniorů.

Nový výzkum potvrdil, že takový postup funguje. A také vystopoval příčinu. Injekce mladé krve vede ke zvýšení hladiny enzymu Tet2 v mozku starých myší. Tento enzym přitom podporuje regeneraci mozku, zvláště pokud jde o schopnost učení a paměť.

TIP: Zázračná léčba? Krev mladých lidí snižuje riziko rakoviny a Alzheimera

Odborníci se domnívají, že právě úbytek enzymu Tet2 je jednou z příčin poklesu duševních schopností ve stáří. Teď se zdá, že v krvi mladých myší a nejspíš i lidí koluje nějaká látka, která dokáže změnit hladinu enzymu Tet2 v mozku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of California, San Francisco

  • Zdroj fotografií: Stanford Blood CenterDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907