Islandský vodopád Dettifoss: Voda, která rozechvívá zem

17.07.2017 - Marek Telička

Trvalé zemětřesení -<p>Když budete blízko u vodopádu, pocítíte, jak dopadající vodní masy doslova otřásají zemí</p>
Trvalé zemětřesení -

Když budete blízko u vodopádu, pocítíte, jak dopadající vodní masy doslova otřásají zemí


Reklama

Island je země, kde má příroda na mnoha lokalitách stále zcela původní ráz. Jedním z nejpůsobivějších míst a dokladem zachovalosti tohoto kusu světa je největší evropský vodopád, který je pochopitelně zároveň největším vodopádem Islandu. Dettifoss se rozkládá na řece Jökulsá á Fjöllum, je 45 metrů vysoký a v šířce plných 100 metrů hřmí kaňonem Jökulsárgljúfur. Řeka je napájena z ledovce Vatnajökull, a proto je voda, bohatá na sedimenty, mléčně zabarvená.

TIP: Americký Národní park Arches aneb Skalní oblouky na solném ložisku

Vzhledem k tomu, že hrana vodopádu přetíná řeku v ostrém úhlu, je z každého břehu na rozbouřené vody zcela jiný scénický pohled. Ať už ale návštěvníci stojí na kterémkoli z břehů, vždy jsou si vědomi obrovské síly nespoutané vodní masy, která má průměrný průtok 193 m3 za sekundu a během deštivých období dosahuje až k hranici 600 m3/s. Unikátní vodopád, jenž je součástí Národního parku Vatnajökull, ovšem na řece není zdaleka osamocen. Kilometr proti toku je další působivý vodopád, nazvaný Selfoss, a dva kilometry po toku třetí gigant nazvaný Hafragilsfoss.

  • Zdroj textu:

    Příroda 6/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907