Jablečná honorace: Proč jsou jablka odrůdy Honeycrisp tak drahá?

31.03.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Jablečná odrůda Honeycrisp je oblíbená zejména v USA. První plody vyšlechtili univerzitní vědci z Minnesoty už v 60. letech minulého století, patent ovšem odrůda získala až na počátku let devadesátých. Její popularita pak raketově rostla a udržela se dodnes. Důvod netkví ani tak v krásném žlutočerveném zbarvení a vysoké trvanlivosti plodů, ale především v jejich neuvěřitelné šťavnatosti: Oproti svým „kolegům“ mají totiž až dvakrát větší buňky. 

TIP: Sladká bílá lahůdka: Japonské bílé jahody se vyvažují zlatem

Vysoká cena je potom dána především náročným pěstováním. Jabloně vyžadují specifickou půdu, plody dozrávají v různých obdobích, sklízejí se ručně a jemné větve potřebují podpěry. Pěstitelé také nepočítali s obrovskou oblibou, tudíž stromů není mnoho. V USA patří jablka Honeycrisp k nedostatkovému zboží a jejich cena šplhá v přepočtu až k závratným 250 korunám za kilogram.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907