Jak lidé užívají drogy během pandemie? Odpověď se skrývá v odpadní vodě

21.05.2021 - Stanislav Mihulka

Pandemie koronaviru zasáhla spotřebu klubových drog, která na řadě sledovaných míst v Evropě poklesla. Na užívání marihuany ale podle všeho nemá podstatný vliv


Reklama

Když Evropu na jaře 2020 zasáhla pandemie koronaviru, ovlivnila prakticky všechny aspekty života. Užívání drog nebylo žádnou výjimkou, i když o těchto aktivitách se informace shánějí hůře než v jiných případech. Velmi užitečné jsou v tomto směru analýzy odpadních vod, které prozradí nejen to, jaké drogy se v dané oblasti užívají, ale také v jakém množství.

Evropská agentura EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) nedávno takovou analýzu uskutečnila v 82 evropských městech. Odborníci analyzovali vzorky odpadní vody odebrané mezi březnem a květnem 2020, tedy během úvodní fáze pandemie. Zaměřili se přitom na detekci MDMA, amfetaminů, pervitinu a metabolitů kokainu a marihuany.

Drogy v pandemie

Tyto analýzy probíhají již desátým rokem, takže je možné sledovat trendy v užívání drog, a teď také to, jak do nich zasáhla pandemie. MDMA čili extáze je často používaná jako „klubová“ droga. Nebylo tedy překvapením, že zhruba na polovině sledovaných míst došlo k poklesu množství užívané extáze. Nicméně, ani pandemie nic nezměnila na tom, že přeborníkem v konzumaci extáze zůstává Nizozemsko.

TIP: Evropští drogoví rekordmani: Španělsko, Británie, Belgie, Nizozemsko a Česko

Spotřeba kokainu v posledních letech neustále narůstala. Teď se ale zdá, že na řadě míst jeho konzumace stagnuje nebo dokonce klesá. Naopak užívání marihuany, které není tolik vázané na „noční život“ a kluby, podle všeho není pandemií příliš zasaženo a zůstává na vysoké úrovni, prakticky po celé Evropě. Na rozdíl od ostatních drog je marihuana užívána v podobné míře o víkendu a během týdne.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907