Jak lidé užívají drogy během pandemie? Odpověď se skrývá v odpadní vodě

21.05.2021 - Stanislav Mihulka

Pandemie koronaviru zasáhla spotřebu klubových drog, která na řadě sledovaných míst v Evropě poklesla. Na užívání marihuany ale podle všeho nemá podstatný vliv


Reklama

Když Evropu na jaře 2020 zasáhla pandemie koronaviru, ovlivnila prakticky všechny aspekty života. Užívání drog nebylo žádnou výjimkou, i když o těchto aktivitách se informace shánějí hůře než v jiných případech. Velmi užitečné jsou v tomto směru analýzy odpadních vod, které prozradí nejen to, jaké drogy se v dané oblasti užívají, ale také v jakém množství.

Evropská agentura EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) nedávno takovou analýzu uskutečnila v 82 evropských městech. Odborníci analyzovali vzorky odpadní vody odebrané mezi březnem a květnem 2020, tedy během úvodní fáze pandemie. Zaměřili se přitom na detekci MDMA, amfetaminů, pervitinu a metabolitů kokainu a marihuany.

Drogy v pandemie

Tyto analýzy probíhají již desátým rokem, takže je možné sledovat trendy v užívání drog, a teď také to, jak do nich zasáhla pandemie. MDMA čili extáze je často používaná jako „klubová“ droga. Nebylo tedy překvapením, že zhruba na polovině sledovaných míst došlo k poklesu množství užívané extáze. Nicméně, ani pandemie nic nezměnila na tom, že přeborníkem v konzumaci extáze zůstává Nizozemsko.

TIP: Evropští drogoví rekordmani: Španělsko, Británie, Belgie, Nizozemsko a Česko

Spotřeba kokainu v posledních letech neustále narůstala. Teď se ale zdá, že na řadě míst jeho konzumace stagnuje nebo dokonce klesá. Naopak užívání marihuany, které není tolik vázané na „noční život“ a kluby, podle všeho není pandemií příliš zasaženo a zůstává na vysoké úrovni, prakticky po celé Evropě. Na rozdíl od ostatních drog je marihuana užívána v podobné míře o víkendu a během týdne.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907