Jak vypadá noční rentgenová obloha podle vesmírného teleskopu NICER?

05.06.2019 - Stanislav Mihulka

Americká NASA zveřejnila pohled na noční oblohu, jak ji můžeme vidět v rentgenové oblasti záření

<p>Mapa rentgenové oblohy sestavená z pozorování zařízení NICER</p>

Mapa rentgenové oblohy sestavená z pozorování zařízení NICER


Reklama

Noční oblohu vnímáme očima jen ve velmi omezeném výseku elektromagnetického spektra. Ale vesmír na nás září ve všech možný vlnových délkách, včetně těch velmi „tvrdých“. Americká vesmírná agentura NASA nedávno zveřejnila unikátní snímek celé oblohy v rentgenové oblasti spektra.

Snímek je sestavený z prvních 22 měsíců pozorování amerického zařízení NICER (Neutron star Interior Composition Explorer), které pozoruje vesmír z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Stanice přitom oběhne Zemi každých 93 minut a během celé doby NICER detekuje a sleduje zdroje rentgenového záření.

Pozorování teleskopu NICER

Hlavním úkolem teleskopu NICER je sledovat neutronové hvězdy, tedy oharky po explozích supernov. Některé z nich jsou pulsary, které na nás „blikají“ svým záření při velmi rychlé rotaci. NICER by měl určovat velikost neutronových hvězd, s přesností na 5 procent.

TIP: Ultrazářivé zdroje rentgenového záření mohou být neutronovými hvězdami

Kromě neutronových hvězd a pozůstatků supernov NICER sleduje i další výrazné zdroje rentgenového záření na obloze. Jde o obvykle dost extrémní vesmírné objekty, které intenzivně září v rentgenové oblasti spektra. Náležejí mezi ně například aktivní galaxie, v nichž rentgenové záření „vyrábí“ supermasivní černá díra hltající okolní hmotu anebo těsné dvojhvězdy, v nichž sídlí černá díra hvězdné velikosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907