Jak vytrhnout krokodýlovi stoličku: Unikátní zákrok v australské zoo

Na chovatele v australském Reptile Parku čekal nelehký úkol – bezmála pětimetrový krokodýl Elvis zde musel podstoupit náročný stomatologický zákrok…

27.12.2022 - Zuzana RychláAustralský Reptile Park je již 15 let domovem Elvise – téměř pětimetrového krokodýla mořského. Obrovitý plaz se za tuto dobu stal miláčkem návštěvníků, svým chovatelům ale umí připravit i pořádně perné chvíle.

Jeden z chovatelů si nedávno všiml, že Elvis má potíže s chrupem. Ošetřovatelé mu proto naplánovali riskantní zubní prohlídku. Sedm statných odvážlivců Elvise pomocí lan spoutalo, načež mu ošetřovatelka Liz Gabrielová zafixovala tlamu. Aby byl zákrok vůbec uskutečnitelný, dostal Elvis dávku svalového relaxantu.

Další postup už se příliš nelišil od toho, co zná většina z nás z ordinací zubních lékařů – veterináři pořídili rentgenové snímky Elvisova chrupu, které odhalily hned trojici problematických zubů. Ty mu doktorka Robin Crismanová následně vytrhla.

TIP: Smrtící sevření: Které zvířecí druhy mají nejsilnější čelisti?

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) je zástupcem největších dnes žijících krokodýlů a zároveň je dnes největším a nejmohutnějším plazem na světě. V dospělosti dosahuje délky přes šest metrů a hmotnosti více než jedné tuny. Kromě impozantní velikosti disponují krokodýli mořští i ohromující silou skusu až 260 kg/cm² (tedy 3 700 psi nebo 16 460 newtonů). Pro srovnání – lidské čelisti dosahují hodnot 10–14 kg/cm² (150–200 psi, 890 newtonů), hyeny, lvi a tygři umí skousnout silou asi 70 kg/cm² (1 000 psi, 4 450 newtonů). 


Další články v sekci