Jak vznikají nepravidelné galaxie?

23.07.2016 - Michal Švanda


Reklama

Jako nepravidelné označujeme galaxie, které jsou zjevně nesymetrické vůči své rotační ose. V Hubbleově klasifikaci galaxií, tzv. Hubbleově ladičce, mohou být považovány za velmi pozdní typ spirálních galaxií. Zmíněná klasifikace sice naznačuje vývojovou sekvenci, jedná se však o falešný a zavádějící dojem. Jedna z hypotéz vzniku nepravidelných galaxií jde pak přímo proti smyslu Hubbleovy ladičky. Podle ní jsou některé z nich (například Magellanova mračna) velmi mladé a ještě nedosáhly klidového stavu – časem se tak nejspíš „usadí“ do pravidelné spirální nebo eliptické formy. 

Jiné nepravidelné galaxie zjevně vznikají jako důsledek gravitačního vlivu okolí. Galaktické srážky či blízké průlety mají destabilizující charakter a zavdávají příčinu k tvarovým změnám. Podobně se mohou na zdánlivých tvarech galaxií podepsat výbuchy supernov nebo bubliny horkého plynu vanoucího od horkých hmotných hvězd. Takto nejspíš vznikla struktura galaxie M82, která rovněž symetrií nijak zvlášť neoplývá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2015

  • Zdroj fotografií: ESODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907