Jak vznikla hypotéza o existenci planety Vulkán?

06.02.2021 - Michal Švanda

V polovině 19. století byla předpovězena existence planety Vulkán. Tato planeta se měla pohybovat kolem Slunce - uvnitř dráhy Merkuru…


Reklama

V roce 1846 se podařilo objevit Neptun a šlo o velké vítězství teoretického modelování. Pozici osmé planety totiž Francouz Urbain Le Verrier spočítal na základě pozorování odchylek poloh Uranu od vypočtených hodnot. Neptun působil gravitační rušení, kterým se prozradil.

Jenže ani pozice Merkuru příliš neodpovídaly tehdejším rovnicím. Le Verrier, povzbuzen předchozím úspěchem, tedy usoudil, že i Merkur gravitačně ruší neviditelná planeta obíhající uvnitř jeho dráhy, a pokusil se její trajektorii propočítat. Žádný z pozorovatelů však při hledání objektu neuspěl. 

TIP: Pátrání po neviditelných světech: Kdy najdeme Planetu X?

Dnes víme, že planeta Vulkán neexistuje, přinejmenším ne v naší soustavě. Nesoulad předpovězených poloh Merkuru je důsledkem obecné teorie relativity, publikované na počátku 20. století. Existenci těles na stabilních dráhách uvnitř jeho trajektorie však zcela vyloučit nelze: Jednalo by se o planetky, tzv. vulkanoidy, a jejich objev by byl nesmírně cenný pro pochopení vzniku Sluneční soustavy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Knihovna Kongresu (Library of Congress), Colby, Hall, Jones & Newman.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907