Historie hledání planet (2): Neptun – planeta, která byla předpovězena

27.10.2014 - František Martinek

Zatímco planeta Uran byla objevena náhodou, Neptun už byl vyhledáván podle výpočtů v odchylkách pohybu Uranu


Reklama

Astronomové, kteří se zabývali pozorováním Uranu, si brzy povšimli, že se nenachází přesně tam, kde by měl podle výpočtů být. Rozdíly mezi vypočtenými a pozorovanými polohami planety na obloze navíc neustále narůstaly. Astronomy tak čím dál více zajímala otázka případného vlivu neznámého tělesa. V roce 1834 například tvrdil anglický reverend Thomas J. Hussey, astronom-amatér, že za drahou Uranu se musí nacházet další planeta. Avšak ne všichni tehdejší hvězdáři s jeho názorem souhlasili.

Seriál Historie hledání planet

Nalezena na základě výpočtu

Od roku 1842 se problémem odchylek mezi vypočtenými a pozorovanými polohami Uranu zabývali mj. John Couch Adams (1819–1892), třiadvacetiletý student univerzity v Cambridge, a Urbain Jean Joseph Leverrier (1811–1877), dvaatřicetiletý astronom pařížské observatoře. Oba téměř současně a nezávisle na sobě určili z nepravidelností v pohybu Uranu polohu a přibližné parametry dráhy „rušivé“ planety.

Téhož dne, kdy německý astronom Johann Gottfried Galle obdržel od Leverriera dopis s výpočtem, objevil hledanou planetu nedaleko vypočteného místa. Při objevu mu asistoval Heinrich Luis d’Arrest: Galle namířil dalekohled do oblasti předpokládané polohy neznámé planety. Polohu a jasnost jedné hvězdy po druhé hlásil d’Arrestovi, ten je vyhledával na mapě, až narazil na „hvězdu“, která na mapě zakreslena nebyla. Tak byla 23. září 1846 objevena v souhvězdí Vodnáře planeta Neptun.

Nezávislá hledání

Po Neptunu pátral rovněž na základě předpovědi J. C. Adamse profesor cambridgeské univerzity James Challis. Když 1. října 1846 obdržel zprávu o objevu nové planety, prošel svá dřívější pozorování a zjistil, že hledanou planetu spatřil a zakreslil do své mapy již ve dnech 4. a 12. srpna 1846. Nezkontroloval však své záznamy dříve, a tak o prvenství v tomto „závodě“ přišel.

Neptun byl pozorován již předtím, aniž by si to jeho pozorovatelé uvědomovali. Ukázalo se, že francouzský astronom Joseph Lalande planetu nepochybně viděl již v květnu 1795 – tedy již čtrnáct let po objevu Uranu, aniž by poznal, že se nejedná o hvězdu. Neptun však mohl objevit i John Herschel: 14. června 1830 ho do své mapy zakreslil rovněž s přesvědčením, že jde ve skutečnosti o hvězdu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907