Historie hledání planet (3): Pluto – vydřená planeta, kterou však byla jen 76 let

01.11.2014 - František Martinek

Po objevu Neptunu se hledači planet vydali za dalším „pokladem“. Nalezení malého Pluta bylo dosaženo pomoci rozdílů ve skutečné a vpočtené dráze okolních planet


Reklama

Ani nově objevená planeta Neptun se však nechovala podle propočtů – i u ní se totiž projevovaly odchylky od vypočtené polohy. Drobné nesrovnalosti se objevily také u Uranu a Saturnu. Rozborem těchto odchylek se zabýval zakladatel flagstaffské hvězdárny v americké Arizoně Percival Lowell (1855–1916), který si za účelem studia planet postavil soukromou observatoř. Aby tyto odchylky vysvětlil, předpokládal podle výpočtů z roku 1905 existenci další planety za drahou Neptunu. Jeho pozorování však skončila bez úspěchu a stejně neúspěšní byli i další „hledači“.

Seriál Historie hledání planet

Mladík našel prcka

Pátrání po neznámé planetě se od ledna 1929 věnoval Clyde W. Tombaugh (1907–1997), který nastoupil na hvězdárnu ve Flagstaffu jako mladý pozorovatel. Jednalo se o fotografická pozorování, při nichž se porovnávaly dva snímky téže oblasti, pořízené s odstupem několika dnů. Následně se na nich pomocí tzv. blinkkomparátoru vyhledávaly objekty, které změnily polohu.

Tímto způsobem objevil Tombaugh 18. února 1930 v blízkosti hvězdy Delta Geminorum poblíž vypočteného místa nové těleso – bylo považováno za další planetu a pojmenováno Pluto. Ze zjištěných odchylek drah Uranu a Neptunu astronomové vypočítali, že tato planeta musí mít hmotnost více než šestkrát převyšující hmotnost Země a průměr 25 000 km (Lowell, 1890). V roce 1949 Kuiper uváděl, že průměr Pluta dosahuje 10 000 km a jeho hmotnost pouze 0,7 hmotnosti Země. A podle současných informací je to jen 2 306 km a 0,0022 hmotnosti naší planety…

Jen 76 let...

V roce 2006 bylo tedy na kongresu Mezinárodní astronomické unie, který se konal v Praze, rozhodnuto, že Pluto ve skutečnosti není plnokrevnou planetou. Bylo zařazeno do nově vytvořené kategorie těles nazývaných trpasličí planety. Kromě Pluta do ní patří ještě čtyři další objekty (Ceres, Eris, Makemake a Haumea). Planet je tedy již pouze osm.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907