Historie hledání planet (3): Pluto – vydřená planeta, kterou však byla jen 76 let

01.11.2014 - František Martinek

Po objevu Neptunu se hledači planet vydali za dalším „pokladem“. Nalezení malého Pluta bylo dosaženo pomoci rozdílů ve skutečné a vpočtené dráze okolních planet


Reklama

Ani nově objevená planeta Neptun se však nechovala podle propočtů – i u ní se totiž projevovaly odchylky od vypočtené polohy. Drobné nesrovnalosti se objevily také u Uranu a Saturnu. Rozborem těchto odchylek se zabýval zakladatel flagstaffské hvězdárny v americké Arizoně Percival Lowell (1855–1916), který si za účelem studia planet postavil soukromou observatoř. Aby tyto odchylky vysvětlil, předpokládal podle výpočtů z roku 1905 existenci další planety za drahou Neptunu. Jeho pozorování však skončila bez úspěchu a stejně neúspěšní byli i další „hledači“.

Seriál Historie hledání planet

Mladík našel prcka

Pátrání po neznámé planetě se od ledna 1929 věnoval Clyde W. Tombaugh (1907–1997), který nastoupil na hvězdárnu ve Flagstaffu jako mladý pozorovatel. Jednalo se o fotografická pozorování, při nichž se porovnávaly dva snímky téže oblasti, pořízené s odstupem několika dnů. Následně se na nich pomocí tzv. blinkkomparátoru vyhledávaly objekty, které změnily polohu.

Tímto způsobem objevil Tombaugh 18. února 1930 v blízkosti hvězdy Delta Geminorum poblíž vypočteného místa nové těleso – bylo považováno za další planetu a pojmenováno Pluto. Ze zjištěných odchylek drah Uranu a Neptunu astronomové vypočítali, že tato planeta musí mít hmotnost více než šestkrát převyšující hmotnost Země a průměr 25 000 km (Lowell, 1890). V roce 1949 Kuiper uváděl, že průměr Pluta dosahuje 10 000 km a jeho hmotnost pouze 0,7 hmotnosti Země. A podle současných informací je to jen 2 306 km a 0,0022 hmotnosti naší planety…

Jen 76 let...

V roce 2006 bylo tedy na kongresu Mezinárodní astronomické unie, který se konal v Praze, rozhodnuto, že Pluto ve skutečnosti není plnokrevnou planetou. Bylo zařazeno do nově vytvořené kategorie těles nazývaných trpasličí planety. Kromě Pluta do ní patří ještě čtyři další objekty (Ceres, Eris, Makemake a Haumea). Planet je tedy již pouze osm.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907