Historie hledání planet (4): Nalezeny stovky nových objektů za drahou Pluta

09.11.2014 - František Martinek

S tím, že by Pluto měla být poslední planeta, se astronomové nehodlali smířit. Bažili po dalším objevu, a tak byly nalezeny další objekty, které ale byly paradoxně hřebíčkem do rakve samotného Pluta


Reklama

Objev Pluta však zdaleka nevysvětloval pozorované odchylky v polohách planet, a navíc byly i u něj zjištěny odchylky mezi pozorovanými a vypočtenými polohami. A tak se zrodila myšlenka existence další planety na okraji Sluneční soustavy – planety Transpluto (nebo také planety X či desáté planety). Někteří astronomové vypočítali její polohu, další se ji snažili objevit, avšak bezvýsledně.

I sám Clyde Tombaugh pokračoval po objevu Pluta v „honu“ na vzdálenou planetu až do roku 1943. Přitom prohlížel vzdálenější a vzdálenější oblasti nad ekliptikou a pod ní. Svou snahu uzavřel konstatováním, že žádná planeta jasnější než 16. magnituda v prozkoumané oblasti neexistuje. S tím ale nesouhlasila řada astronomů, kteří například předpokládali, že Pluto je odtrženým měsícem Neptunu.

Seriál Historie hledání planet

Pluto není samo

Dnes se však podařilo pozorované odchylky v polohách vzdálených planet z velké části vysvětlit. Kosmické sondy Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 umožnily zpřesnit hmotnosti planet, kolem nichž prolétly, a to nám zase poskytlo přesnější výpočty jejich drah. Můžeme tak například říct, že objev Pluta byl zcela náhodný: jeho hmotnost je prakticky zanedbatelná a v žádném případě nemohlo způsobovat pozorované odchylky v polohách Uranu a Neptunu.

Navíc se od roku 1992 daří astronomům objevovat za drahou Neptunu další tělesa, která označujeme jako transneptunické objekty a patří do předpokládaného Kuiperova-Edgeworthova pásu (což je jakási obdoba hlavního pásu asteroidů, nacházející se na periferii Sluneční soustavy). Do současné doby tak bylo v této oblasti objeveno okolo 1 300 těles, z nichž některá se svým průměrem blíží velikosti Pluta (a některá ji možná i přesahují). Pokud bychom je rovněž považovali za planety, pak by byl jejich seznam nesmírně dlouhý.

Opakuje se tak situace po objevu prvních planetek mezi Marsem a Jupiterem. Zprvu se astronomové domnívali, že zde objevili „chybějící“ planetu. Když však počet takových planet rychle narůstal, přiznali svůj omyl. Dnes jsou známy přesné dráhy přes 350 tisíc těles hlavního pásu asteroidů mezi drahami Marsu a Jupitera a jejich seznam se neustále rozrůstá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907