Korálové útesy ve světových oceánech blednou. Mohla by jim pomoci elektřina?
Největší korálový útes světa, ohromující Velký bariérový útes, se táhne podél pobřeží severovýchodní Austrálie, v délce přes 2 tisíce kilometrů. Hostí úžasnou biologickou diverzitu, a také nabízí nevšední zážitky pro návštěvníky. V poslední době je ostře sledován kvůli masivnímu blednutí, které je častější a intenzivnější než dřív.
Skupina odborníků a aktivistů Reef Ecologic se snaží Velkému bariérovému útesu pomoci netradičním způsobem. Chtějí stimulovat růst nových korálů pomocí elektrického proudu. Jejich metoda zahrnuje ocelové rámy na útesech, do nichž pouštějí elektrický proud.
TIP: Transplantace malých korálů na zničené útesy urychlí jejich obnovu
Když elektrický proud o nízkém napětí prochází ocelovým rámem, ovlivňuje díky procesům elektrolýzy minerály rozpuštěné v mořské vodě. V důsledku působení elektřiny dochází k tomu, že se na ocelovém rámu tvoří vrstva vápence. Reef Ecologic právě testuje tuto technologii v oblasti Velkého bariérového útesu asi 100 kilometrů severně od města Cairns. Útesy tam byly v letech 2016 a 2017 těžce postiženy blednutím a elektricky vytvořený vápenec by podle vědců mohl urychlit jejich obnovu.
New Scientist
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)