Jak změřit teplotu mikroskopickému zvířeti? Teploměrem s nanodiamanty

15.09.2020 - Stanislav Mihulka

S nanodiamanty v roli kvantových senzorů je možné přesně a spolehlivě měřit tělesnou teplotu háďátek a podobných mikroskopických organismů

<p>Háďátko s nanodiamanty pro měření teploty</p>

Háďátko s nanodiamanty pro měření teploty


Reklama

Vědci a lékaři se dozvěděli spoustu důležitých věcí o lidském zdravím i o mnoha zákonitostech biologie díky výzkumu modelových organismů, které mohou být od člověka velmi odlišné. Někdy jsou až mikroskopické. Oblíbeným modelovým živočichem pro molekulární biologii, genetiku a vývojovou biologii, ale i pro robotiku, bioniku a výzkum umělé inteligence, je háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), které dosahuje velikosti kolem jednoho milimetru.

Výzkum mikroskopických živočichů přináší řadu výhod. Ale také těžkosti. Je u nich například nesmírně obtížné zjišťovat některé základní údaje, jako je tělesná teplota. Ta je přitom velmi zajímavá při různých typech výzkumu. Masazumi Fujiwara z japonské Osaka City University a jeho kolegové vyvinuli kvantovou technologii, která dokáže změřit tělesnou teplotu háďátkům.

TIP: Vědci dokázali prodloužit délku života o úctyhodných 500 procent

Jejich kvantový „teploměr“ je založený na fluorescenčních nanodiamantech. Badatelé tyto diamanty nepatrné velikosti pokryli proteiny a pak je vpíchli injekcí pod mikroskopem přímo do těla háďátka. Nanodiamanty uvnitř háďátek pak využili jako kvantové senzory a dokázali s jejich pomocí odečítat tělesnou teplotu háďátka a její změny během působení experimentální látky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907