Nové analýzy objevily ve střevech slavné mumie plevy, které zřejmě byly součástí rituální kaše. To podle vědců naznačuje, že Tollundský muž byl obětován
Tollundský muž je jednou z nejslavnějších přirozených mumií, které byly nalezeny v rašeliništích. Byl objeven v roce 1950 v rašeliništi na Jutském poloostrově v Dánsku, v tak dobrém stavu, že byl nejprve považován za oběť nedávné vraždy. Zachovaly se jeho vlasy, nehty, kůže i vnitřní orgány. Tollundský muž sice zahynul násilnou smrtí, jak dokládá kožená smyčka na jeho krku, nikoliv ale v nedávné minulosti. Ve skutečnosti jde o muže z doby železné, který žil ve 4. století před naším letopočtem.
Okolnosti smrti Tollundského muže stále nejsou úplně jasné. Nina Nielsen z dánského Museum Silkeborg a její spolupracovníci v nedávno zveřejněném výzkumu znovu a důkladně analyzovali obsah střev této mumie. Doufali přitom, že tím osvětlí příčinu jeho smrti. Analýzou zbytků rostlin a pylu, a také chemickou analýzou steroidů a proteinů zjistili, že Tollundský muž naposledy jedl asi den před smrtí. Byla to kaše, která obsahovala ječmen, rdesno, len a nejspíš i nějaké ryby. Zásadní byl objev plev.
TIP: Nefalšovaná paleo dieta: Jaké bylo poslední jídlo ledového muže Ötziho?
Samotná kaše z obilnin by nebyla nic moc zvláštního. Pozoruhodné ale je, že velké množství plev bylo nalezeno i v útrobách jiné podobné mumie z rašeliniště, takzvaného Grauballského muže, který byl objeven ve stejné oblasti a pochází ze stejné doby jako Tollundský muž. Podle archeologů je možné, že dotyční měli shodou okolností velmi podobné jídlo. Jako pravděpodobnější se podle vědců jeví, že šlo o jistý druh rituálu. V takovém případě by Tollundský muž, Grauballský muž, a také další podobné mumie byli do rašelinišť obětováni.
HistorieAby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)