Jak se dostat do formy? Vědci vyvinuli koncentrované cvičení v pilulce

05.05.2017 - Stanislav Mihulka

Co kdyby namísto cvičení stačilo spolknout správnou pilulku?

Cvičení v pilulce -<p>Namísto dřiny v posilovně stačí spolknout pilulku.</p>
Cvičení v pilulce -

Namísto dřiny v posilovně stačí spolknout pilulku.


Reklama

Vědci nedávno vyvinuli pilulku na cvičení nebo spíš „koncentrované cvičení v pilulce“. Jde o přípravek, který prý tělu přinese totéž jako intenzivní cvičení – aniž by bylo nutné hnout prstem.

Zní to sice jako popis zázračného preparátu Horsta Fuchse, ve skutečnosti by ale taková pilulka na cvičení mohla být velmi prospěšná. Někteří lidé totiž cvičit nemohou, například senioři, postižení nebo dlouhodobě nemocní.

TIP: Vědci objevili hormon, jehož účinek napodobuje tělesné cvičení

Pilulka na cvičení působí na procesy v buňkách podobě, jako fyzická námaha. Když ji užívaly laboratorní myši, vydržely běžet o 70 procent déle, než myši, které tento přípravek nebraly. Teď jsou na řadě lidé.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Cell Metabolism

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907