Jan Lucemburský: „Král cizinec“ na českém trůnu

23.02.2016

Jan Lucemburský (1296-1346) -<p>Král Jan měl v Evropě tu nejlepší pověst, říkalo se mu „ozdoba rytířstva”.</p>
Jan Lucemburský (1296-1346) -

Král Jan měl v Evropě tu nejlepší pověst, říkalo se mu „ozdoba rytířstva”.


Reklama

Jan byl synem lucemburského hraběte a později císaře Jindřicha VII. Poté co byl jeho otec zvolen německým králem, nabídla Janovi část české šlechty českou korunu spolu s rukou přemyslovské princezny Elišky.

Spory s domácí šlechtou

Počátky Janovy vlády byly nejisté a mezi ním a domácími šlechtici se vytvořila bariéra. V letech 1310–19 sváděl Jan Lucemburský zápas s českou šlechtou o větší moc ve státě, a dokonce i o větší podíl na královských důchodech. Rozpory mezi králem a šlechtou se vystupňovaly na přelomu let 1317–18 do otevřeného povstání, které Jana donutilo obrátit se o pomoc k Ludvíku Bavorovi, jenž zprostředkoval v dubnu 1318 smíření v Domažlicích.

Panovník ve zbroji

Ztroskotání manželství s Eliškou v roce 1319 znamenalo zlhostejnění k Čechám. V druhé polovině života pobýval Jan většinou mimo Čechy, často v Lucembursku. Byl neobyčejně statečným bojovníkem – zúčastnil se řady významných válečných konfliktů a ve válkách i politickými sňatky získal pro českou korunu definitivně Chebsko, Budyšínsko a Zhořelecko v Horní Lužici, a především vyšehradskou smlouvou z roku 1335 větší část Slezska. Stinnou stránkou jeho politiky byly vysoké daně v českých zemí, do jejichž vnitřních záležitostí přestal Jan téměř zasahovat. Česká šlechta proto roku 1333 krále Jana donutila, aby svěřil vládu v Čechách synu Václavovi (Karlovi). Smrt potkala krále roku 1346 v městečku Crécy neboli Kresčaku pár kilometrů od mořského pobřeží na pomezí krajů Artois a Pikardie. Zrovna tam se odehrávala bitva mezi Angličany a Francouzy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907