Japonsko zahájí vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy: Experti nápad chválí

16.04.2021 - Stanislav Mihulka

I když to zní možná děsivě, vypuštění přefiltrované radioaktivní vody z Fukušimy do Pacifiku je tím nejpraktičtějším a nejbezpečnějším řešením

<p>Nádrže s kontaminovanou vodou ve Fukušimě.</p>

Nádrže s kontaminovanou vodou ve Fukušimě.


Reklama

Japonská vláda v těchto dnech potvrdila, že zahájí plánované vypouštění nashromážděné radioaktivní vody z jaderné elektrárny ve Fukušimě do vod Pacifiku. Na první pohled kontroverzní rozhodnutí vyvolalo protesty u místních i zahraničních rybářů a ekologů.

Jenomže zdání v tomto případě klame. Postup japonské vlády je podle všeho za daných okolností tím nejlepším a nejméně rizikovým. Chválí ho nejen Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA), ale přinejmenším podstatná část nezávislých expertů. Také nejde o žádné překvapení. Japonci začali uskladňovat radioaktivní vodu v prostoru Fukušimy v roce 2011 a rychle si spočítali, že v roce 2022 naplní dostupnou kapacitu.

Co s radioaktivní vodou?

Společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), která je provozovatelem poškozené elektrárny, vybudovala více než tisícovku nádrží na radioaktivní vodu. Jde buď o vodu z chladicích systémů reaktoru, anebo o vodu, která pronikla do zamořených prostor a byla vystavena radioaktivnímu záření. V současné době je ve Fukušimě uskladněno více než milion litrů této vody a každým dnem jí přibývá dalších zhruba 150 tun. Provizorní uskladnění tak nelze odkládat do nekonečna.

TIP: Japonští odborníci obklopili reaktory ve Fukušimě ledovou zdí

V radioaktivní vodě jsou nebezpečné především těžší radioaktivní izotopy, které je ale možné relativně snadno odfiltrovat. Pak zůstane už jen radioaktivní tritium, které je naopak jen velmi těžko odstranitelné. S takovou vodou lze naložit několika způsoby.

Jako nejpraktičtější a nejméně rizikové je kupodivu právě její vylití do Pacifiku. I kdyby tam vytekla všechna najednou, Pacifik je tak extrémně velký, že se to na jeho celkové radioaktivitě vůbec neprojeví. Bude samozřejmě nutné hlídat radioaktivitu v oblasti vylévání vody, to by ale podle odborníků neměl být velký problém.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907