Japonský fantom ukradl během 25 let přes 5 800 cyklistických sedel

14.03.2020 - Martin ReichmanKdyž v polovině února dopadli japonští policisté sedmapadesátiletého Hiroakiho Suda, nejspíš neměli nejmenší tušení, s kým mají tu čest. Suda byl původně zatčen kvůli krádeži dvou cyklistických sedel v hodnotě 8 tisíc jenů (v přepočtu přibližně 1 750 korun) z parkoviště jízdních kol u vlakového nádraží v Higašiósace. Vše nasvědčovalo tomu, že půjde o jednoduchý případ – Suda při krádeži zachytily bezpečnostní kamery a on sám se k činu přiznal.

Překvapení ale přineslo až pátrání po motivu zlodějíčkova činu – během výslechu se totiž policistům svěřil, že se krádežím sedel věnuje již nejméně 25 let. Že šlo o nečekaně „plodné“ čtvrtstoletí ukázala prohlídka skladiště, které si pro své úlovky Suda pronajal. Policisté zde objevili zhruba 5 800 ukradených sedel.

Co vedlo v civilu řidiče kamionu ke krádežím sedel není úplně jasné. Se svou zálibou prý začal kvůli odreagování se a stresu před 25 lety v Tokiu a Ósace. Výpravy za trofejemi se mu ale zalíbily a díky svému povolání brzy rozšířil svůj rajón na celé Japonsko. Udivující rozsah jeho lupu dokládá i fakt, že v průměru Hiroaki Suda odcizil jedno sedlo každých 38 hodin.

TIP: Recidivistka rekordman: Za 44 let si žena z Irska vyslechla již 648 rozsudků

Překvapivě nejde o první případ vícenásobných krádeží sedel v Japonsku. Loni v říjnu byl zatčen jednašedesátiletý Akio Hatori z Tokia, kterého naštvalo, že jemu samotnému kdosi sedlo ukradl. Následně Hatori odcizil přes 159 cyklistických sedel.


Další články v sekci