Japonský kupec zaplatil rekordní sumu za luxusní šunku: Vyšla ho na 300 tisíc korun

10.10.2020 - Martin Reichman


Reklama

Španělský producent luxusní iberské šunky Sierra Mayor Jabugo, se sídlem ve španělském Corteconcepciónu, nedávno prodal nejdražší kus šunky na světě. Japonský kupec za ni zaplatil 12 tisíc euro (v přepočtu zhruba 312 tisíc korun).

Deset kilogramů vážící kus iberské šunky byl připraven podle přísných požadavků japonského zákazníka. Zvíře, ze kterého byla šunka vyrobena, mělo být dva roky staré. Před porážkou mělo strávit nejméně 100 dnů na pastvinách v Sierra Mayor a jeho strava se měla sestávat výhradně z žaludů a bylin. Vyrobená šunka měla být poté nejméně pět let sušena, což představuje dvojnásobek obvyklé doby zrání. Běžná cena prémiové šunky od stejného producenta se přitom pohybuje okolo 1 500 euro (40 tisíc korun).

TIP: Zážitková gastronomie za desetitisíce: 5 nejdražších gurmánských pochoutek

Iberská šunka pochází z prasete iberského plemene, původem ze stejnojmenného poloostrova, přičemž označení jamón ibérico vyžaduje nejméně padesátiprocentní čistotu plemene. V případě šunky pro japonského klienta šlo o speciálně vybrané 100% čisté zvíře. Iberská šunka se od ostatních odlišuje svou jedinečnou strukturou, vůní a chutí. Maso je jemné chuti a příjemné vůně. Chuť šunky je ovlivněna především podílem žaludů v potravě prasete a mírou jeho volného pohybu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907