Japonský kupec zaplatil rekordní sumu za luxusní šunku: Vyšla ho na 300 tisíc korun

10.10.2020 - Martin Reichman


Reklama

Španělský producent luxusní iberské šunky Sierra Mayor Jabugo, se sídlem ve španělském Corteconcepciónu, nedávno prodal nejdražší kus šunky na světě. Japonský kupec za ni zaplatil 12 tisíc euro (v přepočtu zhruba 312 tisíc korun).

Deset kilogramů vážící kus iberské šunky byl připraven podle přísných požadavků japonského zákazníka. Zvíře, ze kterého byla šunka vyrobena, mělo být dva roky staré. Před porážkou mělo strávit nejméně 100 dnů na pastvinách v Sierra Mayor a jeho strava se měla sestávat výhradně z žaludů a bylin. Vyrobená šunka měla být poté nejméně pět let sušena, což představuje dvojnásobek obvyklé doby zrání. Běžná cena prémiové šunky od stejného producenta se přitom pohybuje okolo 1 500 euro (40 tisíc korun).

TIP: Zážitková gastronomie za desetitisíce: 5 nejdražších gurmánských pochoutek

Iberská šunka pochází z prasete iberského plemene, původem ze stejnojmenného poloostrova, přičemž označení jamón ibérico vyžaduje nejméně padesátiprocentní čistotu plemene. V případě šunky pro japonského klienta šlo o speciálně vybrané 100% čisté zvíře. Iberská šunka se od ostatních odlišuje svou jedinečnou strukturou, vůní a chutí. Maso je jemné chuti a příjemné vůně. Chuť šunky je ovlivněna především podílem žaludů v potravě prasete a mírou jeho volného pohybu.

  • Zdroj textu:

    Oddity Central

  • Zdroj fotografií: Wikipedie | CC BY-SA 4.0

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907