Japonský robot stavitel by mohl nahradit chybějící lidské zaměstnance

03.10.2018 - Stanislav Mihulka

Jak řešit úbytek pracovních sil na trhu práce? Ke slovu se dostávají humanoidní roboti

<p>Robot HRP-5P při práci</p>

Robot HRP-5P při práci


Reklama

Mnoho ekonomicky vyspělých zemí se dnes potýká se stárnutím populace. Vedle demografického problému jde i o problém pracovního tru, na kterém postupně ubývají pracovní síly. Jednou z možností, jak chybějící zaměstnance nahradit, je nasazení šikovných robotů, kteří by zastali lidskou práci. Příkladem může být například robotická velmoc Japonsko.

V japonském národním institutu AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) nedávno předvedli prototyp robota HRP-5P, který dovede pracovat na stavbě. Je zatím sice pomalý, ale pracuje velmi přesně.

TIP: Roboti neradi padají. Nový japonský robot to zvládne a opět vstane

HRP-5P je humanoidní robot, kterého vývojáři navrhli tak, aby používal podobné pohyby jako lidé a pracoval v prostředí náročných staveb. V dohledné budoucnosti se možná dočkáme kompletně robotizovaných staveb, na které už lidé budou jen dohlížet a pak užívat postavené domy.

  • Zdroj textu:

    AIST

  • Zdroj fotografií: AIST

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907