Jazyk, kterým mluví matka během těhotenství, ovlivňuje vývoj dítěte v děloze

Děti během prenatálního vývoje vnímají zvuky z okolní a především hlas své matky. Neurovědci experimentálně ověřovali, jak na zárodečný vývoj mozku dítěte jazyk matky působí

30.11.2023 - Stanislav MihulkaMatky mají se svými potomky velice silné pouto. Dřívější výzkum opakovaně prokázal, že přibližně od sedmého měsíce těhotenství mohou vyvíjející se nenarozené děti v děloze slyšet hlas matky. Slyší samozřejmě i další zvuky, jako jsou hlasy jiných lidí, hudbu nebo okolní hluk. Dřívější výzkum také ukázal, že dítě po narození poznává hlas své matky.

Tým neurovědců italské Padovské univerzity nedávno vedl výzkum, jehož cílem bylo prozkoumat, zda zvuky, které slyší nenarozené dítě v děloze, ovlivňují vývoj jeho mozku. Vědci zorganizovali experiment se 33 těhotnými ženami a později i s jejich dětmi, přičemž všechny účastnice experimentu byly rodilými mluvčími francouzštiny. Jejich výzkum nedávno publikoval vědecký časopis Science Advances.

Jazyk matky

Když se malí dobrovolníci narodili, Benedetta Marianiová a její kolegové je vybavili speciálními snímači pro monitorování EEG (elektroencefalografického) signálu. Dětem poté pouštěli zvukový záznam čtení příběhu o Zlatovlásce a třech medvědech v různých jazycích. Zařízení snímalo jejich mozkovou aktivitu od ticha před čtením, během čtení, až do ticha po čtení.

Marianiová a její spolupracovníci zjistili, že když dítě poslouchá příběh ve francouzštině, tedy v jazyce své matky, který slýchávalo v děloze, jejich mozek vykazuje vyšší aktivitu spojovanou s vnímáním řeči a jejím zpracováním. Podle badatelů to podporuje představu, že poslouchání matky a jazyka, kterým matka mluví během těhotenství, ovlivňuje vývoj mozku dítěte.

TIP: Potvrzeno: Hudba pomáhá dozrávání mozků předčasně narozených dětí

Tomu odpovídá i zjištění, že reakce mozku dětí, patrná při sledování jejich EEG, byla nejsilnější, právě když bylo čtení příběhu ve francouzštině. Pro Marianiovou jde o důkaz, že jazyk matky, kterému je dítě v děloze vystaveno, hraje důležitou roli ve vývoji mozku dítěte.


Další články v sekci