Jazykovědma prozrazuje: Co má gymnázium společného s nahotou?

13.11.2022 - Markéta Gregorová

Gymnázia u nás patří mezi hlavní druhy středních škol, poskytujících všeobecné vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Jak označení gymnázium vzniklo a co má společného s nahotou?


Reklama

Původ a vývoj slova gymnázium zajímavým způsobem reflektují antickou filozofii výchovy a vzdělávání jako jednoty rozvoje ducha a těla. Výraz vychází z řeckého gymnásion, jímž se ve starém Řecku označovalo sportoviště pod širým nebem. Samotné pojmenování gymnásion se pak odvozuje od slovesného tvaru gymnázō, což doslova přeložíme jako „cvičím nahý“.

TIP: Kde se vzal výraz fištrón a co má společného s rybím tukem?

Nahota s tělesnou výchovou souvisela jednoduše tak, že řečtí mladíci při sportu odkládali oděv. Ze stejného východiska pak vzešlo jednak slovo gymnázium s významem vzdělávání a rozvoje mysli, ale také slovo gymnastika, kde se zachoval původnější význam pohybového cvičení a rozvoje těla.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907