Jazykovědma prozrazuje: Kdy je na svatého Dyndy?

08.07.2022 - Markéta Gregorová

Existoval světec Dynda? A kdy má nastat onen den „na svatého Dyndy“?


Reklama

Když vás někdo odbude příslibem „na svatého Dyndy“, asi se oprávněně zamyslíte, kdy přesně má ona událost nastat. Jméno „Dyndy“ či „Dynda“ byste však v kalendáři hledali marně.

Den svatého Dyndy zní možná věrohodně, protože dřív se dny skutečně určovaly spíš podle světců než číselných dat. Jenže Dyndy není žádný světec, a dokonce se nejedná ani o konkrétní osobu. Zrodil se zřejmě docela náhodou jako dítko lidové tvořivosti a hravosti.

TIP: Kdy se u nás žilo za krále Klacka?

Kdo chtěl říct „jindy“ nebo „nikdy“, a přitom situaci trochu zlehčit, mohl sáhnout k rýmu, a zplodit tak postavu Dyndy. A jelikož den svatého Dyndy nepřijde nikdy, odvolává se na něj jen ten, kdo planě slibuje a svým slovům dostát nehodlá. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907