Je u psychicky zdravého člověka možné změnit jeho vzpomínky?

Jsou naše vzpomínky skutečně něčím, co nám nikdo nemůže vzít? Nebo lze i s nimi manipulovat?

17.02.2017 - redakce 100+1



Jak naznačuje nedávný experiment, možné to skutečně je. Výzkumníci z britské University of Bedfordshire provedli zmíněný pokus na vysokoškolácích, kteří nikdy neměli problém se zákonem. Zkusili je však přesvědčit, že se jako teenageři dostali do křížku s policií za velmi vážné delikty, například za ozbrojenou loupež.

Ukradené vzpomínky

Autoři experimentu kontaktovali rodiče studentů a požádali je o spolupráci a sdělení osobních detailů z minulosti dětí. Následně s mladými lidmi vedli několik 40minutových rozhovorů, v nichž promísili reálné vzpomínky zachycené rodiči s těmi falešnými, které si vědci vymysleli. Výsledky byly značně překvapivé: Z 30 účastníků, jimž odborníci vsugerovali, že se v pubertě dopustili trestného činu, rozvinulo falešnou vzpomínku na zločin plných 21 osob, tedy celých 70 %!

Podle badatelů hrála značnou roli právě podrobná znalost minulosti účastníků. „Všem stačil k vytvoření velmi detailní falešné vzpomínky pouze rozhovor v přátelském prostředí, v jehož rámci jsme smísili několik nepravdivých detailů s těmi reálnými,“ vysvětlila spoluautorka experimentu Julia Shawová.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci