Ještě jednu hru, a pak zpátky ke korytu: I prasata si rádi zapaří hry

24.05.2021 - Vilém Koubek

Prasata patří mezi nejchytřejší tvory na Zemi. Není tedy divu, že se sudokopytníci motivovaní pamlsky naučili hrát i počítačové hry


Reklama

Čtveřice čuníků pojmenovaných Hamlet, Omellete, Ebony a Ivory se pod vedením vědců z Pennsylvania State University učila ovládat interaktivní hry, určené původně pro experimenty se šimpanzi. V rámci jednoduchých úkolů je potřeba se kulatým kurzorem dotknout určené stěny obrazovky a v případě zdaru následuje pamlsek.

TIP: Talentovaný pan Pigcasso: Obrazy malované vepřem stojí desetitisíce

Čím víc se však „hráči“ daří, tím komplikovanější labyrinty mu program předkládá a zároveň ubírá počet vítězných zdí – až zbude jen jedna. Páku na posouvání kuličky se čuníci naučili ovládat rypákem, přičemž nejúspěšnější byla Ivory, která se dokázala trefit v 76 % případů. Hamlet a Omellete však nakonec museli hraní nechat, protože díky svým vítězstvím extrémně přibrali… 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907