K Měsíci míří sonda Luna 20

Lunární modul sondy Luna 20 -<p>Model lunárního modulu Luna 20, který v roce 1972 dokázal odebrat vzorky z povrchu Měsíce a vrátit se s nimi na Zemi.</p>
Lunární modul sondy Luna 20 -

Model lunárního modulu Luna 20, který v roce 1972 dokázal odebrat vzorky z povrchu Měsíce a vrátit se s nimi na Zemi.

14 . 2 . 1972

Reklama

Luna 20 (rusky Луна 20) byla automatická meziplanetární sonda ze Sovětského svazu z programu Luna, která v roce 1972 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky horniny a vrátit se s nimi na Zemi.

Start nosné rakety Proton K/D se sondou se uskutečnil 14. února 1972 z kosmodromu Bajkonur. Sonda byla nejprve vynesena na nízkou oběžnou dráhu a z ní pomocí nosné rakety pokračovala v letu směrem k Měsíci. Během přeletu byla provedena korekce dráhy a 18. února 1972 se sonda dostala na oběžnou dráhu Měsíce ve výši 100 km nad jejím povrchem.

TIP: Průzkum Sluneční soustavy: Sondy, které objevovaly Měsíc

O tři dny později sonda měkce přistála na měsíčním povrchu na okraji Mare Fecunditatis (Moře plodnosti) v kráteru Apollonius C, blízko zálivu Sinus Successus. O další den později sonda s pomocí vrtacího zařízení odebrala velmi tvrdý kousek horniny, dopravila jej svým manipulátorem do svých útrob. Krátce poté ze sondy odstartoval její návratový modul i se vzorkem na zpáteční cestu k Zemi. 

25. února se modul rozpojil na dvě části a samotné pouzdro se vzorkem přistálo na území Kazachstánu asi 40 km od Džezkazganu. Na Zem byl dopraven vzorek 100 gramů horniny, který byl následně zkoumán v laboratořích AV SSSR.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: wikimedia.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907