Kafe je věda: Americká armáda má algoritmus pro ideální příjem kofeinu

06.06.2018 - Stanislav Mihulka

Kolik kávy bychom měli vypít abychom byli připraveni podat nejlepší výkon? Americká armáda zná odpověď


Reklama

Řada lidí automaticky sáhne po šálku kávy, když se jim začnou klížit oči a padat hlava. Kolik šálků tohoto blahodárného nápoje bychom ale denně měli vypít, aby byl účinek kávy co nejlepší? To je vážná otázka, nad kterou bádají ty nejlepší kapacity amerického výzkumu.

Výzkumné centrum americké armády nedávno vyvinulo algoritmus, který dokáže každému určit ideální dávku kofeinu. Jejich cílem bylo dosáhnout co nejvyšší bdělosti při nedostatku spánku. A spánek je to, co se nejen vojákům často nedostává.

TIP: Ideální čas na kávu: Vědci radí, kdy je nejefektivnější dát si šálek kávy

Zmíněný algoritmus dokáže určit, jak mnoho kofeinu by měl člověk požít a kdy by to měl udělat. Podle výzkumníků je tímto způsobem možné zlepšit bdělost o více než 60 procent. Anebo je možné o podobný díl snížit příjem kofeinu, aby si člověk uchoval stávající míru bdělosti. US Army si teď zařizuje licenci pro software a připravuje komerční aplikaci pro chytré telefony.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907