Kalifornský důchodce získal po 60 letech svůj maturitní diplom

26.09.2022 - Vilém Koubek

Kalifornský důchodce se v 78 letech konečně dočkal maturitního diplomu, který na něj kvůli zapomenuté učebnici čekal šest desetiletí v zaprášené krabici

<p>Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom.<em> (foto: Profimedia, David Orr ©)</em></p>

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)


Reklama

Ted Sams měl původně odmaturovat v roce 1962, ale vedení školy ho pět dní před závěrečnými testy podmínečně vyloučilo. Zkoušky sice nakonec složil v létě téhož roku, ovšem ředitelství mu maturitní vysvědčení přesto odmítlo vydat, protože škole dlužil 4,8 $ za ztracenou učebnici. Sams ale nehodlal situaci řešit a raději se životem protloukal bez maturity.

„Coby student jsem tehdy neměl moc peněz, navíc za pět dolarů se dal pořídit benzín do auta, nebo dobrá večeře,“ popisuje Ted svůj tehdejší postoj pro The Washington Post.

Po škole Ted nastoupil ve firmě svého dědečka a později začal sám podnikat – založil sítotiskovou firmu v losangeleském San Gabriel. Oženil se a společně se svou ženou Cheryl vychovali pět dětí. Z chybějícího diplomu se stala historka, vyprávěná při rodinných sešlostech.

Šedesát let v archivu

Když se přiblížilo 60. výročí maturitní zkoušky, napadlo jednu z Tedových dcer, že by otci nechala jako dárek vystavit duplikát diplomu. Spojila se proto se školní archivářkou Veronicou Molinovou. Tu příběh diplomu zaujal a rozhodla se nejprve zapátrat v zaprášených krabicích školního archivu. Pátrání přineslo překvapivý úspěch – v jedné ze zásuvek Veronica objevila krabici s nápisem „staré diplomy“ a v nich i diplom se jménem: Theodore Sam.

TIP: Vytrvalá ruka spravedlnosti: Američanku úřady stíhaly za 21 let nevrácenou videokazetu

Nadšená archivářka se s příběhem svěřila ředitelce školy a poprosila ji, zda by Ted nemohl absolvovat slavnostní ceremoniál předání diplomu se současnými studenty. Ředitelka s návrhem souhlasila a Tedovi jako bonus prominula i dluh za ztracenou učebnici. Diplom tak Theodore Sams nakonec obdržel letos v květnu: Na slavnostní ceremoniál se dostavil spolu se 484 náctiletými studenty a ve svých 78 letech převzal původní vysvědčení, které na něj celou dobu čekalo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907