Před 6 tisíci let dorazili lidé na Karibské ostrovy. Místní fauna si bohužel s novými obyvateli poradit nedokázala
Ještě před několika tisíci let hostily ostrovy v Karibiku přes 130 druhů velmi rozmanitých savců. Byli mezi nimi obří pozemní lenochodi, velké opice, mamuti i gigantické krysy. Asi před 6 tisíci let se ale všechno zvrtlo. Místní savci začali rychle mizet.
V dnešní době je druhová pestrost savců v Karibiku mnohem nižší, než během nejmladší doby ledové. Z původních savců tam přežilo jenom asi 60 druhů netopýrů a 13 druhů nelétavých savců.
TIP: Jmenuje se Bond. Nová hutie z Karibiku se honosí slavným jménem
Vědci si dlouho lámali hlavu s tím, co by mohlo být hlavní příčinou mohutného vymírání savců Karibských ostrovů. Podle nové studie je to ale docela jasné. Zmizelé savce v Karibiku mají na svědomí lidé. Nejprve osídlili Karibik příchozí z amerického kontinentu - přibližně před 6 tisíci let, a pustili se do místních savců. Pak přišli Evropané, kteří řadu zbývajících savců dorazili.
Live Science, Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)