Kde jsou v Česku místa s nejnižším světelným smogem?

02.04.2016 - Michal Švanda


Reklama

Tzv. světelný smog nebo též světelné znečištění nevadí pouze při astronomických pozorováních – světlo pronikající od umělých zdrojů do míst, kde ho není třeba, má neblahý vliv na celou živou přírodu. Noční motýly lákají pouliční lampy, v jejichž těsné blízkosti můry nakonec hynou, především však nevhodně zvolené osvětlení obsahující příliš mnoho modré složky narušuje denní rytmy živých tvorů s negativními zdravotními dopady. 

Astronomové si naštěstí umějí pomoct tím, že vyhledávají místa s menším množstvím rozptýleného světla z umělých zdrojů. Některé podobné lokality chtějí dokonce uchránit pro další generace, a vyhlašují proto jakési rezervace tmy, tzv. oblasti tmavé oblohy. Obecně platí, že v České republice je světelný smog nejnižší v pohraničních horách, zejména pak na Šumavě. Místa s tmavou oblohou však najdete i na Českomoravské vrchovině nebo v Beskydech. Naproti tomu zcela nevyhovující podmínky pro astronomická pozorování panují nejen v Praze a v okolí velkých měst, ale i v celých středních Čechách a – s výjimkou již zmíněných Beskyd – na celé Moravě.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2015

  • Zdroj fotografií: Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907