Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores? Určitě ne dnešní lidé

17.02.2016 - Stanislav Mihulka

Výzkum lebečních kostí hobitů prozradil, že hobiti s největší pravděpodobností nejsou lidé zmenšení nějakou nemocí


Reklama

Když v roce 2003 objevili v jeskyni na indonéském ostrově Flores pozůstatky metr vysokých lidí, pohově pokřtěných na hobity, kteří tam žili ještě před asi 12 tisíci let, tak to vyvolalo bouři dohadů. Co byli vlastně zač? Někteří odborníci si dodnes myslí, že šlo o zástupce dnešních lidí, kteří se zmenšili v důsledku nemoci.

Nedávná studie struktury lebečních kostí dospěla k závěru, že rozhodně nešlo o deformované příslušníky našeho druhu Homo sapiens. Lebeční kosti hobitů se prý od těch lidských liší natolik, že je na místě je považovat za jiný druh.

Vědci se ale na základě lebečních kostí hobitů nemohli rozhodnout, jestli jde v případě hobitů o samostatných druh Homo floresiensis anebo zda je lepší mluvit a miniaturní verzi člověka vzpřímeného Homo erectus.

Pokud je tato představa pravdivá, a skutečně jde o nový druh, tak hobiti nejspíš vznikli takzvaným ostrovním nanismem. Na ostrovech totiž poměrně často během evoluce dochází ke zmenšování původně velkých živočichů, a podle všeho si tím prošli i lidé vzpřímení Homo erectus.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Human Evolution

  • Zdroj fotografií: Karen Neoh / Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907