Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores? Určitě ne dnešní lidé

Výzkum lebečních kostí hobitů prozradil, že hobiti s největší pravděpodobností nejsou lidé zmenšení nějakou nemocí

17.02.2016 - Stanislav MihulkaKdyž v roce 2003 objevili v jeskyni na indonéském ostrově Flores pozůstatky metr vysokých lidí, pohově pokřtěných na hobity, kteří tam žili ještě před asi 12 tisíci let, vyvolalo to bouři dohadů. Co byli vlastně zač? Někteří odborníci si dodnes myslí, že šlo o zástupce dnešních lidí, kteří se zmenšili v důsledku nemoci.

Nedávná studie struktury lebečních kostí dospěla k závěru, že rozhodně nešlo o deformované příslušníky našeho druhu Homo sapiens. Lebeční kosti hobitů se prý od těch lidských liší natolik, že je na místě je považovat za jiný druh.

Vědci se ale na základě lebečních kostí hobitů nemohli rozhodnout, jestli jde v případě hobitů o samostatných druh Homo floresiensis anebo zda je lepší mluvit a miniaturní verzi člověka vzpřímeného Homo erectus.

TIP: Člověk luzonský: Kdo byl hobitův bratranec z Filipín

Pokud je tato představa pravdivá, a skutečně jde o nový druh, tak hobiti nejspíš vznikli takzvaným ostrovním nanismem. Na ostrovech totiž poměrně často během evoluce dochází ke zmenšování původně velkých živočichů, a podle všeho si tím prošli i lidé vzpřímení Homo erectus.


Další články v sekci